Deťom preplatíme školské kluby a pomôžu aj zdravotné sestry na školách, tvrdí Gröhling

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Podpora rodín zo sociálne znevýhodneného prostredia či v hmotnej núdzi. To je cieľom druhého kola výzvy na preplácanie školských klubov detí (ŠKD). Ďalšou podporou pre deti so špeciálnymi potrebami či zdravotnými potrebami je prítomnosť zdravotníckeho personálu priamo v školách.

Obe výzvy sú financované z Plánu obnovy a odolnosti SR. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie a marketingu rezortu školstva.

Zvýšenie objemu hodín v škole

Jedným z riešení, ako pomôcť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia a v hmotnej núdzi, je zvýšiť objem hodín, ktorý trávia škole. To sa dá zrealizovať prostredníctvom aktivít v školských kluboch detí. „ŠKD je dôležitý aj na to, aby si deti a žiaci upevnili poznatky či budovali vzťahy s rovesníkmi,“ priblížil minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Ide už o druhé kolo tejto výzvy. Žiadať o príspevok môžu všetky školy bez ohľadu na zriaďovateľa, a teda základné školy, špeciálne školy či spojené školy. Financie sa poskytnú na obdobie od 1. septembra 2022 do 30. júna 2023. Na kompenzáciu poplatkov na ŠKD je vyčlenená suma viac ako 2,3 milióna eur, čo znamená preplatenie bežného poplatku na žiaka 15 eur na mesiac.

Pôsobenie školských zdravotných sestier

Ďalším podporným opatrením je výzva na zdravotníckeho pracovníka v materskej, základnej a v strednej škole. „Viete, že dnes máme na školách deti so špeciálnymi potrebami či so zdravotnými problémami. Týmto žiakom chceme na školách pomôcť a uľahčiť im vzdelávanie. Preto sme v zákone umožnili pôsobenie školských zdravotných sestier, ktoré môžu poskytovať zdravotnú a ošetrovateľskú starostlivosť,“ povedal šéf rezortu školstva.

Zdravotnícky pracovník môže okrem toho robiť skríning, aby identifikoval u žiakov zdravotné problémy, ale môže aj realizovať preventívne a poradenské aktivity v oblasti zdravého životného štýlu.

Tento pilotný projekt sa bude realizovať v materských, základných školách, stredných školách, zahŕňajúc aj špeciálne školy, spojené školy či odborné učilištia. Finančná čiastka na tento účel je 3,4 milióna eur a školy z nej môžu čerpať v období od 1. septembra 2022 do konca augusta 2024.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva SR