Dnes je Svetový deň bez mobilného telefónu

Foto: Pixabay.com

Svetový deň má podnietiť ľudí k úvahám, ako technologický prostriedok zasiahol do ich správania a komunikácie

Svetový deň bez mobilného telefónu a smartfónu pripadá na 6. februára. Podtitul tohtoročnej kampane odkazuje na americký film Idiocracy z roku 2006, ktorý satirickým spôsobom poukazuje na možnosti morálneho a intelektuálneho úpadku ľudstva v budúcnosti práve pod vplyvom moderných technológii.

Ako agentúru SITA informoval Lukáš Migaľ z Odborného liečebného ústavu psychiatrického Predná Hora, zámerom iniciatívy nie je zakázať mobilné telefóny, ale rozprúdiť celospoločenskú diskusiu. Výrobcovia zdokonalili mobilné telefóny natoľko, že sa viac hovorí o inteligentných mobiloch, či smartfónoch s viacerými rôznymi aplikáciami.

Mobily sťažujú život v zmysle, že zasahujú do súkromného života

Popri základných funkciách – telefonovaní či písaní krátkych textových správ, smartfóny umožňujú využívať ďalšie aplikácie. Napríklad navigáciu, elektronickú poštu, fotografovanie, nahrávanie videosekvencií, lokalizáciu pomocou GPS či uhrádzanie platieb.

Moderný komunikačný nástroj síce uľahčuje, ale zároveň aj sťažuje život užívateľovi. Sťažuje v zmysle, že zasahuje do jeho súkromného života.

Každodenný spoločník človeka

Prvýkrát bol Svetový deň bez mobilu 6. februára 2001. Už vtedy trval vo Francúzsku tri dni. Odvtedy sa mobil stal každodenným spoločníkom človeka a zmenil spôsob jeho komunikácie. Svetový deň má podnietiť ľudí k úvahám, ako technologický prostriedok zasiahol do ich správania a komunikácie.

S myšlienkou, aby sa raz do roka dodržiaval Svetový deň bez mobilného telefónu, prišiel francúzsky spisovateľ Phil Marso. Ide mu o to, aby ľudia využili svetový deň na úvahy a diskusie o mobile či smartfóne. Napokon, tento prostriedok modernej komunikácie sa pre Marsoa stal inšpiračným zdrojom na napísanie kníh. V roku 1999 „ueur de portable sans mobil apparent, prvej knihy o mobile.

Dátum 6. februára je symbolický

Potom tri roky požadoval, aby sa na tému mobilu uskutočnila rozsiahla diskusia. Keďže výsledok nezodpovedal jeho očakávaniam, napísal v roku 2004 dielo Mobilou: humorne ladené prieskumy o všetkých aspektoch mobilného telefónu na človeka – správaní, zdravotných dosahoch a podobne.

Dátum 6. februára je symbolický. Vo francúzskom kalendári naň pripadá sviatok sv. Gastona. Spisovateľa inšpiroval veršík francúzsko-talianskeho speváka, skladateľa a textára Nina Ferrera (1934-98): „Gaston, zvoní tam telefón, nikdy nikto naň neodpovedá“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom