Do škôl sa vrátili ôsmaci a deviataci, podmienkou je test na COVID-19 či rúško v triede

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Oddnes sa môžu do lavíc vrátiť ôsmaci a deviataci zo základných škôl (ZŠ), ktoré sa nenachádzajú v čiernych okresoch. Vyplýva to z rozhodnutia ministra školstva, vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) z pondelka 12. apríla. Ostatné ročníky na druhom stupni ZŠ môžu pokračovať v prezenčnom vyučovaní, avšak iba pre skupiny päť žiakov na jedného pedagóga.

Podmienka pretestovania zákonného zástupcu a žiaka na druhom stupni ZŠ platí aj naďalej. V platnosti je tiež, že v prípade nákazy môže riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa alebo Regionálneho úradu verejného zdravotníctva SR zatvoriť školu či triedu, v ktorej sa objaví pozitívny prípad ochorenia COVID-19. Postupovať tak budú podľa COVID školského semaforu.

Stačí rúško

Všetci žiaci v škole alebo školskom zariadení a tiež pedagogickí a odborní zamestnanci počas vyučovania môžu použiť namiesto respirátora na prekrytia nosa a úst rúško. Povolil to Úrad verejného zdravotníctva SR vo vyhláške, ktorá sa zaoberá povinnosťou prekrytia horných dýchacích ciest, ktorá bola vo vestníku Vlády SR uverejnená vo štvrtok 15. apríla.

Viac o téme: Koronavírus

Prezenčnú výučbu majú podľa rozhodnutia ministra materské školy, prvý stupeň ZŠ a končiace ročníky druhého stupňa ZŠ, končiace ročníky stredných škôl, pri stredných zdravotníckych školách všetky ročníky a špeciálne školy. Otvorené sú aj jazykové školy, avšak len pre konanie štátnej jazykovej skúšky.

Ostatní sa vzdelávajú dištančne

Dištančné vyučovanie pokračuje na druhom stupni ZŠ pre všetkých žiakov, ktorí sú v inom ako končiacom ročníku a ostatné ročníky stredných škôl. Základné umelecké školy môžu vyučovať prezenčne individuálne iba deti vo veku žiakov prvého stupňa ZŠ, no neplatí to pri výučbe spevu a dychových nástrojov.

Ministerstvo obnovilo aj prevádzku školských jedální, a to pre žiakov, ktorí sa vzdelávajú prezenčne. Otvorili tiež školské kluby detí a špeciálne výchovné zariadenia. Svoje služby môžu poskytovať aj internáty pre špeciálne školy, praktické školy a odborné učilištia a tiež internáty stredných zdravotníckych škôl.

Platí stále COVID automat

Podľa „regionálneho COVID automatu“ ostanú čierne okresy v režime, ktorý platil plošne doposiaľ, teda do nedele 11. apríla. Otvorené v nich budú iba materské školy, prvý stupeň ZŠ či stredné zdravotnícke školy. Ostane v nich aj možnosť prezenčnej výučby v malých skupinách, teda päť žiakov a jeden učiteľ.

V bordových okresoch, čo je tretí stupeň varovania, budú navyše otvorené aj ôsme a deviate ročníky ZŠ, poradenské centrá a tiež centrá voľného času a jazykové školy pre individuálnu výučbu. Celý druhý stupeň ZŠ a tiež prvé štyri ročníky osemročných gymnázií sa otvoria v prípade červených okresoch, teda tých v druhom stupni varovania. V okresoch prvého stupňa varovania, takzvaných ružových, budú otvorené stredné školy, jazykové školy, centrá voľného času a základné umelecké školy pre skupinovú výučbu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)