Do základných a stredných škôl nastúpi v novom školskom roku vyše sedemstotisíc žiakov, pribudnú aj novinky

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Základné školy a stredné školy v školskom roku 2021/2022 privítajú 706 825 žiakov. Informoval o tom odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Situácia z minulého roka by sa podľa neho nemala opakovať, pretože školy sa nebudú plošne zatvárať z dôvodu pandémie.

Pre školy pripravili manuál

Vysvetlil, že rezort školstva vyvinul maximálne úsilie, aby bolo od septembra na školách bezpečnejšie prostredie.

Pre školy pripravili aj prehľadný manuál, v ktorom sú všetky potrebné informácie súvisiace s nastavením pravidiel na nový školský rok.

Z údajov Centra vedecko-technických informácií SR (CVTIS SR) vyplýva, že do základných a stredných škôl vrátane tých špeciálnych v školskom roku 2021/2022 nastúpi 692 950 žiakov, čo je v porovnaní s minulým rokom o 13 875 viac.

Do prvého ročníka základných škôl nastúpi 65 622 detí. Počet detí od minulého školského roku stúpol o 23 425. Do prvého ročníka stredných škôl príde 42 105 študentov, čo je o 5 414 osôb menej ako v školskom roku 2020/2021.

Minister verí v reformný rok

„Verím, že tento rok bude v prvom rade reformný. Budeme sa totiž venovať množstvu opatrení a zmien. Už tento rok sa prvých 144 škôl stane modernejšími a krajšími. Vzniknú na nich priestory, ktoré budú podnetné, inšpiratívne a kde sa žiaci budú lepšie cítiť,“ uviedol šéf rezortu Branislav Gröhling (SaS).

Najväčšia zmena by mala nastať v rámci reformy obsahu vzdelávania, ktorá bude na konci školského roku pripravená.

Ako priblížil Gröhling, jej cieľom je vytvoriť zmysluplné učivo, ktoré na seba nadväzuje, podporiť moderné metódy výučby a dostať do výučby aj napríklad kritické myslenie.

Podotkol, že s týmito zmenami bude školám pomáhať 40 regionálnych centier, kde skúsení učitelia z praxe budú vzdelávať ostatných učiteľov a pomôžu im s prechodom na nový systém výučby.

Pribudne digitálny koordinátor

Ministerstvu školstva sa tento rok podarilo v auguste na rokovaní vlády presadiť tri zásadné novely zákonov.

Tie reagujú na plánovanú reformu obsahu vzdelávania, digitalizáciu, reformu poradenského systému či zmeny vo vzdelávaní učiteľov. Rezort zároveň vyčlenil 40 miliónov eur pre školy na digitálnu techniku.

Na školách pribudne aj pozícia digitálneho koordinátora, ktorého úlohou bude koordinovať informatizáciu a vzdelávanie cez digitálne technológie s cieľom podporiť transformáciu vzdelávania a školy pre 21. storočie.

V novom školskom roku bude pokračovať projekt doučovania Spolu múdrejší, na ktorý by mali ísť ďalšie finančné prostriedky. Tiež je naplánovaná výzva na personálnu podporu školských klubov detí, ktoré sa venujú deťom po škole.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie CVTI SR Centrum vedecko-technických informáciíMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR