Dunajský inovačný fond by mal zabrániť odlivu mozgov

Foto: mdhil.com

BRATISLAVA 28. júna (SITA) – Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) a eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn sa na štvrtkovom rokovaní dohodli na vytvorení multilaterálneho Dunajského inovačného fondu.

Ten má byť výskumným programom v rámci Dunajského regiónu a okrem iného má zabrániť „odlivu mozgov“.

Ako objasnil Čaplovič, cieľom fondu je vytvoriť podmienky na formovanie medzinárodných tímov, programov či projektov. Nebude zameraný na študentskú mobilitu, na tento účel sú už fungujúce programy Erasmus či Ceepus.

Fond plánujú pripraviť tak, aby sa naštartoval spolu s novým rozpočtovým rámcom EÚ na roky 2014-2020.

Čaplovič si financovanie tohto fondu predstavuje tak, že každý štát vloží sumu z vlastných verejných zdrojov, ale dúfa, že k dispozícii budú aj privátne, nadnárodné či európske zdroje.

“Nechcem žiť izolovanie, chceme spolupracovať. A myslím si, že je to veľmi povzbudivé aj pre mladých ľudí v tomto regióne,“ nadchýnal sa Čaplovič. Hahn potvrdil, že Európska únia podporí fond Dunajskej iniciatívy zrejme sumou päť až sedem miliónov eur, čo je podľa neho dobrá suma na začiatok.

Dnešné stretnutie ministra s eurokomisárom bolo súčasťou Hahnovej európskej cesty v siedmych krajinách v rámci stratégie EÚ pre podunajskú oblasť. Týmito krajinami, ktoré Hahn navštívi, sú okrem Slovenska aj Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko a Bulharsko. Zámerom tejto cesty je podporiť realizáciu dunajskej stratégie.

Ako uviedol Čaplovič, počas stretnutia prediskutovali osobitne siedmu oblasť, a to budovane a formovaním vedomostnej spoločnosti, za ktorú Slovensko spoluzodpovedá so Srbskom. Druhou oblasťou, ktorú Slovensko riadi, je kvalita vôd.

„Prisľúbil som väčšiu pomoc, aby sme zaktivizovali naše spoločné medzinárodné projekty, naštartovali Dunajskú stratégiu v tejto oblasti nielen konferenciami, ale aj konkrétnymi projektmi,“ skonštatoval minister školstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ČaplovičJohannes Hahn