Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Iq
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: mdhil.com
28. 06. 2012 12:08 od SITASITA

Dunajský inovačný fond by mal zabrániť odlivu mozgov

BRATISLAVA 28. júna (SITA) – Minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD) a eurokomisár pre regionálnu politiku Johannes Hahn sa na štvrtkovom rokovaní dohodli na vytvorení multilaterálneho Dunajského inovačného fondu.

Ten má byť výskumným programom v rámci Dunajského regiónu a okrem iného má zabrániť „odlivu mozgov“.

Ako objasnil Čaplovič, cieľom fondu je vytvoriť podmienky na formovanie medzinárodných tímov, programov či projektov. Nebude zameraný na študentskú mobilitu, na tento účel sú už fungujúce programy Erasmus či Ceepus.

Fond plánujú pripraviť tak, aby sa naštartoval spolu s novým rozpočtovým rámcom EÚ na roky 2014-2020.

Čaplovič si financovanie tohto fondu predstavuje tak, že každý štát vloží sumu z vlastných verejných zdrojov, ale dúfa, že k dispozícii budú aj privátne, nadnárodné či európske zdroje.

“Nechcem žiť izolovanie, chceme spolupracovať. A myslím si, že je to veľmi povzbudivé aj pre mladých ľudí v tomto regióne,“ nadchýnal sa Čaplovič. Hahn potvrdil, že Európska únia podporí fond Dunajskej iniciatívy zrejme sumou päť až sedem miliónov eur, čo je podľa neho dobrá suma na začiatok.

Dnešné stretnutie ministra s eurokomisárom bolo súčasťou Hahnovej európskej cesty v siedmych krajinách v rámci stratégie EÚ pre podunajskú oblasť. Týmito krajinami, ktoré Hahn navštívi, sú okrem Slovenska aj Rakúsko, Maďarsko, Chorvátsko, Srbsko, Rumunsko a Bulharsko. Zámerom tejto cesty je podporiť realizáciu dunajskej stratégie.

Ako uviedol Čaplovič, počas stretnutia prediskutovali osobitne siedmu oblasť, a to budovane a formovaním vedomostnej spoločnosti, za ktorú Slovensko spoluzodpovedá so Srbskom. Druhou oblasťou, ktorú Slovensko riadi, je kvalita vôd.

„Prisľúbil som väčšiu pomoc, aby sme zaktivizovali naše spoločné medzinárodné projekty, naštartovali Dunajskú stratégiu v tejto oblasti nielen konferenciami, ale aj konkrétnymi projektmi,“ skonštatoval minister školstva.

Odporúčané články

SMK zúri, minister vraj drasticky zasahuje do vyučovania Odmietnutá súkromná škola prosí premiéra o druhú šancu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X