Epidemická situácia sa naďalej zlepšuje, prezenčná výučba sa obnovila vo viacerých okresoch

Od pondelka 3. mája sú otvorené všetky školy v okresoch Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Topoľčany, Dunajská Streda, Komárno, Skalica a Stropkov. Foto: ilustračné, Getty Images

Prezenčné vyučovanie sa v pondelok 3. mája obnovilo v deviatich okresoch, konkrétne v okrese Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky, Topoľčany, Dunajská Streda, Komárno, Skalica a Stropkov.

Otvorené môžu byť tiež základné umelecké školy (ZUŠ) a jazykové školy pre skupinovú výučbu. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR ešte 28. apríla s tým, že otvorenie škôl umožnili priaznivý vývoj epidemickej situácie, zaočkovanosť učiteľov a kvalitné pravidlá prevádzky škôl.

Bez negatívneho testu

Na Slovensku je od tohto týždňa deväť ružových okresov. Žiaci a ani rodičia sa od 29. apríla nemusia pri návšteve školy preukazovať negatívnym testom na COVID-19. Vláda navyše schválila nové pravidlá, podľa ktorých režim bez preukazovania sa testom pri ceste do školy a späť platí aj v nasledujúcom týždni od 3. mája.

Viac o téme: Koronavírus

V školách naďalej platí povinnosť nosiť rúško a preukázať sa negatívnym testom na koronavírus aspoň jedného zákonného zástupcu, ktorý nie je starší ako sedem dní bez ohľadu na farbu okresu. Žiaci na druhom stupni ZŠ a na strednej škole sa majú preukázať vlastným testom.

V prípade potvrdenia pozitivity môže regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ školy v spolupráci so zriaďovateľom flexibilne reagovať a danú triedu alebo školu zatvoriť.

Školy sú na návrat žiakov pripravené

Slovensko má od 3. mája desať bordových a 60 červených okresov. V bordových okresoch sú otvorené materské školy, prvý stupeň, ôsmy a deviaty ročník ZŠ, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy či končiace ročníky stredných škôl.

Otvorené sú poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom. V rámci týchto okresov platí výnimka zo zákazu vychádzania do školy bez potreby preukazovania sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19 alebo iným dokladom, napríklad o zdravotnej indikácii. Aj vstup do školy bude pre deti a žiakov umožnený bez preukázania sa testom. Táto výnimka bude platiť aj pre sprevádzajúcu osobu.

V rámci červených okresov je navyše otvorený celý druhý stupeň ZŠ a prvé štyri ročníky na osemročných gymnáziách. V červených a ružových okresoch platí výnimka z potreby preukazovania sa negatívnym testom navyše aj pre zamestnancov školy. Ministerstvo ubezpečilo rodičov, že školy sú na návrat žiakov pripravené a od augusta je spustený aj efektívny výstražný systém „školský semafor“ či rýchle intervenčné testovanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR