Fečkan patrí medzi najcitovanejších matematikov sveta, dostane Zlatú medailu Univerzity Komenského

Slovenský matematik z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Michal Fečkan. Reprofoto: www.youtube.com

Slovenský matematik z Univerzity Komenského v Bratislave (UK) Michal Fečkan získal prestížne svetové ocenenie Highly Cited Researchers za rok 2019 (Vysokocitovaní výskumníci, preklad SITA), čím sa zaradil medzi svetovú špičku. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.

Vedenie univerzity v pondelok schválilo, že matematik si 10. decembra prevezme Zlatú medailu UK, okrem iného je aj držiteľom ocenenia Vedec roka Slovenskej republiky za rok 2017. Fečkan sa zaradil medzi percento najcitovanejších vedcov vo svojom odbore na svete, zoznam zahŕňa 6 217 vysokocitovaných výskumníkov z takmer 60 krajín.

Rovnice so zlomkovými deriváciami

Michal Fečkan pôsobí na Katedre matematickej analýzy a numerickej matematiky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (FMFI UK) a je garantom magisterského študijného programu manažérska matematika a doktorandského programu numerická matematika. Odborne sa zaoberá nelineárnou funkcionálnou analýzou, dynamickými systémami a ich aplikáciami.

Významným je najmä jeho prínos v oblasti analýzy riešení rovníc so zlomkovými deriváciami. „Na Slovensku sa robí kvalitná veda, ktorú reprezentujú výborní vedci a učitelia ako Michal Fečkan. Myslím si, že je podstatné, aby výučba a veda boli úzko prepojené,“ zdôraznil dekan FMFI UK Daniel Ševčovič.

Jediný zástupca Slovenska

V roku 2019 je Fečkan jediným zástupcom Slovenska, ktorý sa v tomto rankingu nachádza. V rebríčku má jedného zástupcu aj napríklad Maďarsko, Poľsko ich má šesť, Rusko desať, Česká republika 14 a Rakúsko 55. Najväčšie zastúpenie vedcov je z USA, a to viac ako 2 700, Čína má zhruba 630 a Veľká Británia vyše 500 zástupcov.

Prieskum realizuje spoločnosť Clarivate Analytics z Web of Science Group, ktorá v súčasnosti vlastní a prevádzkuje kolekciu vedeckých zdrojov vrátane prestížnej databázy Current Contents.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ŠevčovičMichal Fečkan