Fikar nepoškodzoval dobré meno STU, rektori univerzít však rešpektujú rozhodnutie akademického senátu

Foto: SITA

Šiesti rektori Združenia výskumných a technických univerzít V7 a predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík s veľkým znepokojením sledovali eskaláciu napätia medzi Akademickým senátom Slovenskej technickej univerzity (AS STU) a rektorom Miroslavom Fikarom v posledných mesiacoch.

Vnútorná záležitosť STU

Združenie V7 berie na vedomie rozhodnutie AS STU navrhnúť odvolanie rektora. Rešpektujúc autonómnosť a samosprávnosť vysokých škôl považujú toto rozhodnutie za vnútornú záležitosť STU. Ich vyhlásenie poskytol hovorca Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Tomáš Zavatčan.

Členovia V7 vo vyhlásení dodávajú, že autonómia vysokej školy je nedotknuteľná a má byť naďalej zákonom garantovaná kompetenciami samosprávnych orgánov vysokej školy tak, aby sa rektor vo svojich rozhodnutiach mohol opierať o akademické senáty, ktorých kompetencie je potrebné modernizovať a zosúladiť s požiadavkami na zabezpečenie efektívneho riadenia univerzít.

„Rektor Miroslav Fikar bol počas svojho pôsobenia v našom združení významnou osobnosťou s veľkým prínosom, okamžite si získal náš rešpekt a obdiv za schopnosť hľadať riešenia pre rozvoj slovenského vysokého školstva. Obdivovali sme a naďalej obdivujeme jeho nekonfliktný spôsob pri riešení náročných tém,“ dodáva V7.

Hájil dobré meno univerzity

Podľa nich Fikar nepoškodzoval dobré meno STU. „Naopak, bol aktívnym propagátorom našich vyhlásení. Osobne zorganizoval viacero diskusných fór k osudu vysokého školstva a vždy hájil dobré meno svojej alma mater,“ doplnili. Fikara považujú za schopného manažéra s konkrétnou zmysluplnou víziou reformy slovenského vysokoškolského a výskumného prostredia. Týmto vyhlásením mu vyjadrujú podporu.

AS STU na svojom rokovaní 26. októbra schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie. Tento návrh bude postúpený ministrovi školstva, ktorý ho ďalej podstúpi prezidentke SR, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov. Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja.

Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského v Bratislave a SAV či „cenzúra“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav FikarPavol ŠajgalíkTomáš Zavatčan