Foto: Univerzita Komenského udelila veľkú zlatú medailu signatárovi Charty 77 Rychetskému

Zľava: Rektor UK v Bratislave Marek Števček a predseda Ústavného súdu ČR a signatár Charty 77 Pavel Rychetský počas slávnostného akademického zhromaždenia Univerzity Komenského (UK), v rámci ktorého univerzita udelila najvyššie ocenenie - Veľkú zlatú medailu UK predsedovi Ústavného súdu ČR a signatárovi Charty 77, za účasti prezidentky SR, predsedu vlády SR a predsedu Ústavného súdu SR v aule UK. Bratislava, 27. jún 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Veľkú zlatú medailu udelila vo štvrtok Univerzita Komenského (UK) predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému.

Ocenenie odovzdal rektor univerzity

Toto najvyššie ocenenie UK odovzdal Rychetskému rektor Marek Števček na slávnostnom akademickom zhromaždení pri príležitosti osláv 100. výročia UK.

Podľa rektora je Rychetský stelesnením osobnej a morálnej integrity, človekom, ktorý stál pri rozvoji demokracie, právnej vedy a budovaní právneho štátu. Informovala o tom hovorkyňa UK Lenka Miller.

Spojenie s českou intelektuálnou tradíciou

História Univerzity Komenského v Bratislave je podľa Števčeka spojená s českým vysokým školstvom, už voľba názvu univerzity bola silným symbolickým gestom odkazujúcim na spojenie s českou intelektuálnou tradíciou.

Našou materskou univerzitou je Univerzita Karlova v Prahe a sesterskou je Masarykova univerzita v Brne. Vzťahy s českým vysokým školstvom sú vysoko nadštandardné, sme si blízki historicky, sociálne aj kultúrne,“ zdôraznil Števček.

Univerzita Komenského je najstaršia a najväčšia slovenská univerzita, založili ju 27. júna 1919. Bola prvou vysokou školou na území Slovenska, ktorá poskytovala možnosť získať najvyššie vzdelanie v slovenskom jazyku. Má 13 fakúlt a viac ako 20 pedagogických, vedeckých a iných pracovísk a účelových zariadení.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek ŠtevčekPavel RychetskýPeter PellegriniZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie UK Univerzita Komenského v Bratislave