Gröhling pripravuje nový systém poradenstva, chce pomôcť učiteľom či zriadiť školské podporné tímy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ex-minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Nový systém poradenstva od ministerstva školstva zahŕňa najmä pomoc učiteľom, školské podporné tímy aj vznik nových poradenských centier. Na utorkovej tlačovej besede k reforme poradenského systému to priblížil minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Dodal, že v tejto súvislosti ministerstvo plánuje od stredy 10. marca diskutovať s jednotlivými aktérmi, teda s okresnými úradmi či združeniami základných škôl. Tí môžu posielať svoje otázky na špeciálne vytvorený mail.

Päť stupňov

Minister vysvetlil, že cieľom rezortu je zlepšiť a zjednodušiť existujúci poradenský systém, sprehľadniť ho pre rodiča a dostať tak poradenské služby bližšie k deťom. Nový systém poradenstva ministerstvo rozčlenilo do piatich stupňov. Prvá úroveň zahŕňa učiteľa v triede, pričom ide o metodickú podporu učiteľov pre prácu s deťmi so špeciálnymi potrebami. Ministerstvo školstva v súčasnosti eviduje 75-tisíc takýchto deti, ktoré sú integrované na základných školách. Poradenský systém a jednotlivé kroky by mali podľa ministra smerovať práve k nim.

Do druhej úrovne patrí školský podporný tím, teda existujúce pozície na školách. Sú nimi asistenti učiteľa, logopédi alebo špeciálni pedagógovia, ale aj nové pozície. Ministerstvo v rámci tohto stupňa pripravilo niekoľko krokov. Prvým je, že školské podporné tímy sa zadefinujú v zákone o pedagogických a odborných zamestnancov. Ten je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Investujú ďalšie milióny

Ďalším krokom sú uvoľnené finančné prostriedky v rámci národného projektu. V rámci tohto kroku ministerstvo investovalo 83 miliónov eur na asistentov a podporných tímov. „Môžme povedať, že v súčasnosti máme 1 947 asistentov a 778 inkluzívnych tímov, ktoré tvoria špeciálni psychológovia, pedagógovia a sociálni pedagógovia,“ vymenoval Gröhling.

Dodal, že budú uvoľňovať ďalších osem miliónov eur, ktorými podporia vzdelávanie žiakov v rámci týchto podporných tímov. Podporia aj ďalších 205 základných škôl, vytvoria 349 miest asistentov učiteľov a 131 miest pre členov podporných tímov. Školy ich nemusia kontaktovať, pôjde totiž o tie, ktoré v rámci prvého kola projektu nedostali podporu.

Cetrum v každom krajskom meste

V treťom a štvrtom stupni vznikne nový subjekt, a to Centrum poradenstva a prevencie. Ako objasnil Gröhling, centrum bude súčasťou tretieho a štvrtého stupňa jednotlivých poradní, ktoré majú zadefinované, a teda Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a Centra špeciálno-pedagogického poradenstva.

V rámci piatej úrovne vznikne Špecializované centrum poradenstva a prevencie. Bude zamerané na konkrétne špecifické diagnózy či na jednotlivé riešenia. Takýchto centier by malo vzniknúť osem, v každom krajskom meste jedno.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR