Gröhling sa môže pustiť do zveľaďovania školstva, rozpočet rezortu výrazne stúpne

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Rozpočet Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR bude výrazne zvýšený, pretože preberie kompetencie Ministerstva vnútra SR. Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) to uviedol po rokovaní vlády.

Rozpočet by mal poskočiť o viac ako miliardu eur. Dodal, že spolu s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) dlhodobo hovoria, že prioritami tejto vlády sú školstvo, justícia a zdravotníctvo. Minister predpokladá, že to bude viditeľné aj v budúcom rozpočte.

Prácu komplikovali duplicity

Poslanci Národnej rady SR 17. júna schválili novelu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorá rieši prebratie kompetencií pri školách, ktoré sú pod ministerstvom vnútra. Podľa ministerstva školstva boli viaceré administratívne a riadiace činnosti v oblasti regionálneho školstva v praxi komplikované pre výskyt duplicít medzi rezortom školstva a ministerstvom vnútra.

Išlo najmä o zabezpečovanie fungovania škôl a školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je okresný úrad v sídle kraja, avšak vecne prislúchajú ministerstvu školstva.

Novela upravila viaceré aspekty

Novelou sa upravila aj praktická stránka plynulého prechodu pôsobnosti doterajších okresných úradov v sídle kraja na regionálne úrady školskej správy, a to k prelomu rokov 2021 a 2022.

Doterajšiu agendu odborov školstva okresných úradov v sídle kraja tak od 1. januára 2022 budú vykonávať regionálne úrady školskej správy prostredníctvom tých istých zamestnancov a techniky, a v rovnakých priestoroch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingEduard Heger
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRMV Ministerstvo vnútra SR