Gröhling: Voľnočasové preukazy sú dôležité, my však v prvom rade potrebujeme riešiť dôstojné platy pre učiteľov

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: SITA/Marek Lukáč

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) by uprednostnil financie na zvýšenie platov v školstve než na voľnočasové poukazy.

Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti v súvislosti s tlačovou konferenciou, kde vládni predstavitelia predstavili pomoc ľuďom na boj so zdražovaním. Šéf rezortu školstva tiež upozornil na nárast počtu žiakov od septembra.

Dôstojné platy pre učiteľov

Gröhling podotkol, že nikto nespochybňuje, že voľnočasové aktivity mládeže sú dôležité. Zároveň však doplnil, že je potrebné sa postarať o základ, a teda dôstojné platy učiteľov a financie na chod škôl.

Minister pripomenul, že od minulého roka opakovane žiada Ministerstvo financií SR o peniaze na zvýšenie platov učiteľov. Upozornil, že od septembra výrazne narastie počet žiakov na školách pre vyšší populačný ročník.

Nárast počtu žiakov

„Škola musí na každého žiaka navyše dostať financie, aby vedela zabezpečiť jeho vzdelávanie. Sú to financie na vybavenie školy, pomôcky a, samozrejme, na učiteľov, ktorí budú žiaka učiť. Tieto peniaze v rozpočte nemáme,“ vysvetlil.

Ak tieto financie ministerstvo školstva nedostane, školy budú učiť viac žiakov za rovnakú sumu peňazí, čo je podľa šéfa rezortu nemožné.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR