Gröhlingovo ministerstvo podporuje vysoké školy v ich integrácii navzájom, zapojenie sa do výzvy má podmienku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: SITA/Branislav Bibel

Hlavným cieľom výzvy, ktorú vyhlásilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) z Plánu obnovy a odolnosti, je podpora strategického rozvoja vysokých škôl, zvyšovanie konkurencieschopnosti vysokých škôl prostredníctvom spájania vysokých škôl do väčších celkov, budovania integrovanej infraštruktúry, ako aj komplexnej modernizácie výskumnej, vzdelávacej a ubytovacej infraštruktúry.

Výška finančných prostriedkov určených na túto výzvu viac ako 120 miliónov eur. Oprávnenými žiadateľmi sú verejné vysoké školy a štátne vysoké školy. Školy majú možnosť zapojiť sa do 25. novembra 2022, keď sa výzva uzatvára. Informuje o tom v tlačovej správe rezort školstva.

Podmienka pre zapojenie

„Vďaka tejto výzve môže škola okrem financií získať synergie, a to tým, že sa spoja vysoké školy, ďalej väčšiu viditeľnosť v rámci Slovenska a aj európskeho priestoru, a vďaka koncentrácii vedcov vznikne kritická masa, ktorá vytvorí viac excelentných výstupov,“ vysvetľuje štátny tajomník ministerstva školstva pre vedu, výskum a vysoké školstvo Ľudovít Paulis.

Podmienkou pre zapojenie sa do výzvy je záväzok minimálne dvoch alebo viacerých verejných alebo štátnych vysokých škôl k vzájomnému splynutiu alebo zlúčeniu. Následne bude môcť žiadateľ čerpať sumu z Plánu obnovy odolnosti až do výšky 60 miliónov eur.

Ďalšia výzva

„Výzva, ktorá je teraz vypísaná, je zameraná čisto na infraštruktúru, ale už v najbližších týždňoch bude nasledovať ďalšia výzva. Jej cieľom bude podporiť projektový manažment škôl, ktoré sa chcú spájať, sú ochotné zdieľať svoje najlepšie a silné stránky, chcú vytvoriť pridanú hodnotu, ktorá prispeje k tomu, aby ponúkali čo najlepšie výsledky či prostredie pre šikovných mladých ľudí zo Slovenska aj zahraničia,“ uviedol štátny tajomník.

Z dlhodobého hľadiska je cieľom vypísanej výzvy umiestnenie aspoň jednej slovenskej vysokej školy medzi TOP500 vysokými školami sveta v renomovaných rebríčkoch a umiestnenie ďalších slovenských vysokých škôl pravidelne medzi TOP1000. Paulis chce, aby naše školy, ktoré súťažia nielen medzi sebou, ale aj o granty a študenta, mali možnosť väčšej vizibility a väčšieho renomé.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít Paulis
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva SR