Gröhlingovo ministerstvo preplatí učiteľom rozširujúce a doplňujúce štúdium, prihlásiť sa dá do augusta

Ministerstvo preplatí učiteľom rozširujúce a doplňujúce štúdium na vysokých školách. Foto: ilustračné, Getty Images

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR) preplatí učiteľom rozširujúce a doplňujúce štúdium na vysokých školách. Rezort to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal jeho komunikačný odbor.

Doplňujúce pedagogické štúdium a rozširujúce štúdium slúži na zvýšenie kvalifikácie učiteľov. Bežne stojí učiteľov semester do 400 eur. Ministerstvo v tomto roku preplatí učiteľom náklady za zimný semester v prvom aj druhom ročníku štúdia. Očakávané náklady dosahujú čiastku 1,2 milióna eur.

Môžu učiť ďalší predmet

V roku 2020 študovalo na univerzitách v rozširujúcom štúdiu 1 679 frekventantov a na doplňujúcom pedagogickom štúdiu 1 735 frekventantov. Rozširujúce štúdium slúži pre učiteľov, ktorí si chcú k predmetom, ktoré kvalifikovane vyučujú, doplniť aj ďalší predmet výučby.

„Vážime si, že učitelia majú záujem sa zlepšovať, napredovať a rozširovať si kvalifikáciu. Preto im chceme aj takto pomôcť a uľahčiť im celý proces, na ktorý sú nemalé náklady,“ povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Prihlasovanie do augusta

Učitelia sa budú počas leta hlásiť na vysoké školy na doplňujúce či rozširujúce štúdium. Prihlasovanie býva otvorené do konca júla alebo augusta. Rezort školstva cez leto vypíše rozvojový projekt, o ktorý budú elektronicky žiadať základné aj stredné školy.

O rozvojový projekt žiada škola, v ktorej je učiteľ zamestnaný. So žiadosťou bude škola predkladať ministerstvu aj rozhodnutie o prijatí a potvrdenie vysokej školy o výške poplatku za semester štúdia.

Jedna z priorít rezortu

Gröhling dodal, že vzdelávanie učiteľov a jeho skvalitnenie je jednou z priorít rezortu. V rámci plánu obnovy je naň preto vyčlenených 50 miliónov eur.

MŠVVaŠ SR zároveň pripravuje systém regionálnych mentorov – učiteľov a riaditeľov z praxe, ktorí budú pomáhať školám hlavne v súvislosti so zmenami v učive.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSaS Sloboda a Solidarita