Husár: Iba plné využitie možností školského semaforu zabezpečí dostatok pohybu žiakov (video)

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Štátny tajomník pre šport Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár (SaS) konštatoval, že iba plné využitie možností školského semaforu zabezpečí dostatok pohybu žiakov.

Jeho stanovisko poskytol odbor komunikácie a marketingu ministerstva školstva. Rezort sa pri tvorení pravidiel fungovania nového školského roka riadi platnými vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva SR, nariadeniami vlády SR a tiež COVID automatom.

Viac o téme: Koronavírus

Všetky potrebné informácie ministerstvo zhromaždilo a sprehľadnilo v manuáli – Školský semafor. Zároveň sekcia športu na ministerstve školstva dlhodobo komunikovala s epidemiológmi, hygienikmi, či konzíliom odborníkov, aby zaistila maximálne možné podmienky pre pohybové aktivity na školách.

Dôležitá bude farba okresu

Rezort školstva vysvetlil, že miera uvoľnenia opatrení v rámci športu závisí od farby okresu, v ktorom sa daná škola nachádza. V zelenej a oranžovej farbe COVID automatu je telesná a športová výchova povolená v exteriéri aj interiéri.

Avšak rezort odporúča v prípade priaznivých klimatických podmienok vykonávať tieto aktivity najmä na školskom dvore. „V interiéri je dôležité, aby sa minimalizovalo premiešavanie tried. Na telesnej výchove môžu žiaci cvičiť bez rúška,“ pripomenul Husár.

Dodal, že od riaditeľov a zriaďovateľov škôl očakávajú súlad nimi prijatých pandemických opatrení v ich školách s odporúčaniami ministerstva. Týmto spôsobom podľa neho všetci spoločne prispejú k tomu, aby sa deti čo najviac hýbali a posilňovali tým vlastnú imunitu.

Neodporúča lyžiarske kurzy

V novom školskom roku je možné využívať školské telocvične na vyučovanie telesnej a športovej výchovy, na krúžkovú činnosť ale aj poskytnúť ich športovým klubom či organizáciám. Športové krúžky v rámci školských klubov detí je možné zorganizovať s minimalizovaním premiešavania tried.

Po skončení vyučovania môže škola poskytnúť priestor pre športové krúžky organizované športovými klubmi. Tie sa však musia riadiť športovým COVID automatom v režime tréningov športových klubov.

Rezort zároveň neodporúča organizovať lyžiarske kurzy alebo iné viacdňové pohybové aktivity. Dôvodom sú možné komplikácie pri zhoršení pandemickej situácie a tiež storno poplatky.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Husár
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSaS Sloboda a Solidarita