Hygienici odklepli výučbu v zimnom semestri pre fakulty v Bratislave, Univerzita Komenského neočakáva nízky záujem o internáty

Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel

Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava odsúhlasil podmienky pre prezenčnú výučbu v zimnom semestri pre fakulty, ktoré pôsobia v bratislavskom okrese. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity Komenského (UK) v Bratislave Lenka Miller.

Viac o téme: Koronavírus

Požiadavky zosumarizovali v Semafore výučby pre UK. V zelenej a oranžovej fáze môže byť v miestnosti maximálne 50 osôb, v červenej fáze sa znižuje počet osôb v miestnosti na 20 a od bordovej fázy umožňuje prezenčne vyučovať len nevyhnutné predmety.

Niekde bude výučba dištančná

Podľa Miller bude pre mnohé z fakúlt zostavovanie rozvrhov štvrtého pandemického semestra výzvou. Zdôvodnila to tým, že v prípade prezenčnej výučby je totiž potrebné plne akceptovať stanoviská príslušných regionálnych úradov verejného zdravotníctva.

Miller označila za pravdepodobné, že výučba niektorých študijných programov bude dištančná, v plnej či väčšej miere. Avšak univerzita neočakáva znížený záujem o ubytovanie v jej internátoch. Možnosť ubytovania v jednom z ubytovacích zariadení UK pritom využíva takmer polovica študentov univerzity.

Internáty budú otvorené čo najdlhšie

Tí, ktorým bolo ubytovanie na tento akademický rok ubytovanie pridelené, sa vedia ubytovať na internátoch od 2. septembra. Vedenie univerzity verí, že sa internáty podarí udržať otvorené čo najdlhšie, ideálne počas celého roka. Na ubytovacích zariadeniach tomu prispôsobili opatrenia, ako aj počty izolačných izieb.

V prípade, že okres, v ktorom sa internát nachádza, prejde podľa COVID automatu do stupňa rizika Ostražitosť, internáty budú postupovať podľa schémy OTP (očkovaní – testovaní – po prekonaní ochorenia).

Väčšina študentov je zaočkovaná

„O ochorení COVID-19 už vieme viac a podnikli sme rôzne opatrenia na zníženie rizika nákazy. Náš prieskum navyše ukázal, že 82 percent ubytovaných študentov je očkovaných a ďalších 14 percent sa pred začiatkom semestra očkovať plánuje. Máme preto dôvod predpokladať, že internáty budú bezpečným miestom na štúdium,“ zhodnotil rektor UK Marek Števček.

Hovorkyňa uviedla, že študentom, ktorí z dôvodu dištančnej výučby v zimnom semestri nemajú záujem ubytovať sa na internátoch UK, vyjde univerzita v ústrety.

Podmienky ubytovania

„Ak svoju rezerváciu zrušia do 15. septembra, internáty im vrátia kauciu aj cenu za ubytovanie a ich miesto automaticky pridelia ďalším záujemcom z poradovníka študentov UK. Ak sa študent ubytuje a do 30. septembra sa pre dištančnú výučbu bude chcieť odubytovať, internát mu umožní zmluvu ukončiť, vráti mu alikvotnú časť ceny za ubytovanie a jeho miesto priradí ďalšiemu záujemcovi,“ objasnila.

Zároveň dodala, že ak sa študent rozhodne ukončiť ubytovanie od 1. októbra, postupuje v súlade so zmluvou o ubytovaní. Zdôraznila, že študenti, ktorí sa rozhodnú pridelené ubytovanie nevyužiť, sa vzdávajú svojho nároku na ubytovanie aj v prípade, ak by sa prezenčná výučba ich študijného programu v letnom semestri obnovila. Napriek tomu v prípade voľných kapacít internáty umožnia počas februára 2022 dodatočné ubytovanie študentov na letný semester.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lenka MillerMarek Števček
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaUK Univerzita Komenského v Bratislave