INEKO zverejnilo rebríček slovenských škôl, rezort vyznal na návrat k celoplošnému testovaniu žiakov

Foto: ilustračné, Gettyimages.com

Gymnázium Jura Hronca v Bratislave, Stredná priemyselná škola (SPŠ) elektrotechnická v Prešove aj Základná škola (ZŠ) sídliaca v Košiciach na Staničnej 13 obsadili prvé miesta v rebríčku Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy(INEKO). Informoval o tom v tlačovej správe analytik INEKO Matej Tunega.

Rozhodli výsledky žiakov

Tento rebríček a ani rebríčky škôl zverejnené na stránke inštitútu komplexne nehodnotia kvalitu školy, ale informujú o výsledkoch žiakov. Výsledky vstupujúce do rebríčkov tak nezohľadňujú rozdiely medzi žiakmi jednotlivých škôl spôsobené inými faktormi, než je vzdelávací proces. Tiež nemerajú ani pridanú hodnotu školy, čiže to, aké zručnosti a vedomosti škola v danom období odovzdala svojim žiakom.

Tunega poukázal na to, že Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR ani minulý rok nezrorganizovalo celoplošné Testovania 5 a 9 a písomné maturity. Do hodnotenia výsledkov žiakov škôl boli preto zahrnuté zvyšné dostupné údaje.

„Veríme, že ministerstvo školstva tento rok už neustúpi od realizácie celoplošných meraní (testovaní), ktoré sú dôležitým prvkom pre vyhodnocovanie pridanej hodnoty vo vzdelávaní. Zber týchto údajov je dôležitým prvkom spätnej väzby nielen pre samotné školy, ale aj pre žiakov a ich rodičov,“ podotkol.

Skokani roka

Analytik priblížil, že medziročne ako skokani vo svojich kategóriách najviac zabodovali súkromná ZŠ na Kubínyiho námestí v Lučenci, Stredná odborná škola chemická v bratislavskom Vlčom hrdle a Gymnázium v Bytči na Štefánikovej ulici.

Medzi základnými školami na celoslovenskej úrovni sa na prvé miesto dostala ZŠ sídliaca v Košiciach na Staničnej 13, ktorá sa naposledy umiestnila na štvrtom mieste. Výrazné zlepšenie dosiahli aj ďalšie školy – súkromná ZŠ pre nadané deti na Bajkalskej 20 v Bratislave poskočila z piateho miesta na druhé a najlepšiu trojicu dopĺňa ZŠ Park Angelinum 8, Košice.

Tunega poznamenal, že aj posledná zmienená škola zaznamenala významný posun, pretože po predchádzajúcej aktualizácii rebríčkov sa nachádzala na desiatej priečke a polepšila si teda o sedem miest.

SOŠ a gymnáziá

SPŠ elektrotechnická na Plzenskej ulici v Prešove obhájila pri stredných odborných školách (SOŠ) prvé miesto. Na druhú priečku sa po významnom raste hodnotenia prepracovala Súkromná SOŠ, ktorá sídli na Ulici 29. augusta v Poprade, ktorá bola vlani na 25. priečke. Zo štvrtého na tretie miesto sa posunula Obchodná akadémia na Bernolákovej v Zlatých Moravciach.

V prípade gymnázií na popredných priečkach zaznamenali analytici iba minimálne pohyby, pričom vedúca trojica zostala bez zmeny. Medzi gymnáziami obhájilo prvé miesto Gymnázium Jura Hronca (Novohradská) v Bratislave, druhé miesto Gymnázium na Poštovej 9 v Košiciach a tretie obsadilo žilinské Gymnázium na Varšavskej ceste.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Matej Tunega
Firmy a inštitúcie INEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR