Investori sa sťažujú na nedostatok odborníkov a nové dane

Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 4. júna (WEBNOVINY) – Nemeckí investori združení v Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory (SNOPK) sa sťažujú na nedostatok odborných pracovníkov.

Podľa komory bez zásadnej reformy slovenského odborného vzdelávania si Slovensko ako priemyselná zóna pohorší. “Počet a kvalifikácia absolventov technických odborných škôl nie je dostatočná a v posledných rokoch sa neustále zhoršuje,“ uviedol hovorca pracovnej skupiny pre odborné vzdelávanie Roman Nosko.

Investorom sa nepozdáva ani plánované zvyšovaní daní z príjmu. “Slovensku hrozí v medzinárodnej konkurencii strata kontaktu,“ podotkol prezident SNOPK Vladimír Slezák. Slovensko má podľa neho potenciál ostať v dlhodobom horizonte priemyselnou zónou. “To ale nedosiahneme s nadbytkom humanitných absolventov a nedostatkom inžinierov a technických odborných pracovníkov,“ zdôraznil Slezák.

Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora, ktorá má vyše 300 členov, plánuje v najbližších mesiacoch vypracovať návrhy pre reformu odborného vzdelávania. Cieľom reformy má byť zvýšenie atraktivity technického vzdelávania, zlepšenie teoretických znalostí a silnejšia orientáciu na výrobnú prax. Členovia komory zamestnávajú viac ako 75 tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vláda SR