Jedálne v Poprade sú na obedy zadarmo pripravené, doplnili zariadenia a pribudnú aj zamestnanci

Obedy zadarmo dostanú len tí najchudobnejší. Foto: ilustračné, Getty Images

Popradská samospráva je na zmenený režim obedov, ktorý má v školských jedálňach platiť od 1. septembra, pripravená. Počas letných prázdnin sa v nich dopĺňali a obmieňali gastrozariadenia.

Spracovávajú sa zápisné lístky, aktualizujú interné predpisy, prevádzkové poriadky a všetky interné dokumenty v súvislosti s novelou zákona a prijatím nového všeobecného záväzného nariadenia,“ informovala agentúru SITA Edita Pilarová, vedúca odboru školstva, mládeže a športu na Mestskom úrade v Poprade.

Zároveň dodala, že v prvom polroku tohto roka bolo do školských jedálni zakúpených osemnásť gastrozariadení za 113-tisíc eur. Podľa predbežných výsledkov by školy mali od septembra prijať aj desať pracovných síl.

Rodičia za obedy doplácať nebudú

Rekonštrukcia čaká ešte školskú jedáleň a kuchyňu v Základnej škole s materskou školou na Francisciho ulici. Mesto na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva vyčlenilo financie na prípravnú a projektovú dokumentáciu.

Rodičia detí a žiakov v Poprade za obedy v školských jedálňach doplácať nebudú. Prispievať budú iba na úhradu režijných nákladov v školskej jedálni a vo výdajnej školskej jedálni pri školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, a to paušálne dvomi eurami na jedného stravníka mesačne.

Na júnovom zastupiteľstve mesto prijalo nové všeobecné záväzné nariadenie o určení výšky príspevku na čiastočnú úhradu nákladov, výšky príspevku na režijné náklady a podmienky úhrady v školskej jedálni a vo výdajnej školskej jedálni, v ktorom nastavilo taký finančný limit určený na nákup potravín, pri ktorom rodičia za obedy detí nebudú doplácať,“ vysvetlila vedúca odboru školstva.

čakajú nárast stravníkov

V zriaďovateľskej pôsobnosti má mesto Poprad 19 školských jedální, z toho dve výdajné. Z priemerného počtu 5 829 potenciálnych stravníkov sa v nich v školskom roku 2018/2019 stravovalo spolu 4 842, teda 83 percent.

Pilárová počíta s možným nárastom od septembra iba o asi 17 percent. „Podľa predbežného prieskumu škôl však neočakávame nárast vyšší ako 13 percent,“ zhodnotila.

Novela zákona o dotáciách na stravovanie detí materských a základných škôl platí od 1. januára pre deti materských škôl a od 1. septembra pre deti základných škôl. Ide o dotáciu v hodnote 1,20 eura za obed na jedno dieťa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom