Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tie 349439_1280.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
21. 02. 2019 13:34 Vysoké školstvo od vSkolstve.skSITA

Jeden z trojice Redhammer, Sinay a Šmid sa stane predsedom akreditačnej agentúry

Obnovenie dôvery k vysokým školám

Uchádzači o post predsedu Slovenskej akreditačnej agentúry pre vysoké školstvo majú za sebou verejné vypočutie. Pred komisiu predstúpil dnes ako prvý prezident Slovenskej rektorskej konferencie Marek Šmid.

Podľa neho treba vo vysokom školstve nastaviť dlhodobý systém financovania, obnoviť dôveru k vysokým školám a štátnym inštitúciám. Tiež začať so sieťovaním univerzít smerom na zahraničie a čerpať eurofondy. Treba zistiť, či je uplatňovaný systém spravodlivosti pri akreditácii.

Dôležité je vybudovať právne zázemie

Ako druhý sa verejnosti predstavil rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU) Robert Redhammer. Akreditačnú agentúru vníma ako príležitosť na systémové zlepšenie vysokého školstva.

Úlohou predsedu je podľa neho zriadiť a riadiť agentúru, prijať štandardy a harmonogram práce, aby sa stihlo všetko v zákonom stanovenom termíne. „Považujem za dôležité vybudovať právne zázemie, pretože agentúra bude rozhodovať o dôležitých veciach. Chcem tiež odbremeniť vysoké školy od administrácie, aby nemuseli údaje o študentoch nahadzovať do systému dvojmo,“ uviedol rektor STU.

Zriadenie aktívnej platformy

Vypočutie na post predsedu akreditačnej agentúry ukončil Juraj Sinay. Keby sa stal predsedom, jeho cieľom by bolo zriadiť aktívnu platformu. Tú by tvorili zástupcovia akademickej obce, študentov, zamestnávateľov, štátnych inštitúcií a relevantných ministerstiev.

Členovia platformy by sa stretávali každý rok a výsledky diskusií by boli zverejnené na webe akreditačnej agentúry. „Treba totiž budovať podmienky na prípravu konkurencieschopnosti ľudských zdrojov na Slovensku v globalizovanom svete,“ dodal Sinay.

Meno predsedu bude známe do desiatich dní

Predsedu akreditačnej agentúry vyberá nezávislá päťčlenná komisia. Po jednom členovi do komisie delegovali svojho kandidáta ministerstvo školstva, Rada vysokých škôl, Študentská rada vysokých škôl, Slovenská rektorská konferencia a reprezentatívne zamestnávateľské zväzy. Meno predsedu bude známe do desiatich dní.

Funkčné obdobie je šesť rokov

Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo bude ako nezávislá verejnoprávna inštitúcia dohliadať nad postupmi vysokej školy. Priamo bude rozhodovať o žiadostiach vysokých škôl, monitorovať kvalitu vysokoškolského vzdelávania a spôsob, ako vysoké školy zlepšujú kvalitu poskytovaného štúdia. Štatutárnym orgánom agentúry bude predseda výkonnej rady.

Výkonná rada bude mať deväť členov vrátane predsedu výkonnej rady a podpredsedu výkonnej rady. Minister školstva vymenúva dvoch členov na návrh Rady vysokých škôl a dvoch členov na návrh Slovenskej rektorskej konferencie z osôb, ktoré sú medzinárodne uznávanými odborníkmi v oblasti svojho pôsobenia, dvoch členov na návrh Študentskej rady vysokých škôl a dvoch členov na návrh zástupcov zamestnávateľov, deviatym členom je predseda výkonnej rady. Funkčné obdobie členov a predsedu výkonnej rady je šesť rokov.

Odporúčané články

Platy začínajúcich učiteľov budú vyššie, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona Až 82 percent všetkých učiteľov na Slovensku tvoria ženy, priemer krajín OECD je pritom nižší

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X