Kam smeruje Európa? Bez predstáv mládeže nemôžeme určiť ani budúcnosť Slovenska

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus počas rokovania 38. schôdze vlády SR. Bratislava, 27. október 2021. Foto: Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Bez predstáv a požiadaviek súčasnej mladej generácie nie je možné určiť budúcnosť Európy a Slovenska v nej.

Počas diskusie so žiakmi Základnej školy Ďumbierska 17 v Banskej Bystrici to povedal štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS). V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).

Iná alternatíva neexistuje

Štátny tajomník poukázal na to, že už 17 rokov je Európska únia (EÚ) životným priestorom Slovenska nielen politicky a ekonomicky, ale aj spoločensky a kultúrne.

„Iná zmysluplná alternatíva pre nás v tejto chvíli neexistuje a každý, kto tvrdí opak, vedome zavádza. Navyše, ak sa nám na fungovaní EÚ niečo nepáči, práve teraz máme možnosť rozhodnúť, akým smerom sa má náš spoločný domov v najbližších rokoch uberať,“ vyhlásil.

Klus študentom pripomenul, že členstvo Slovenska v EÚ prináša nielen stabilitu, bezpečnosť a prosperitu, ale aj možnosť cestovať a študovať v rámci EÚ. Diskusie so žiakmi a študentami o tom, ako by mala vyzerať Európa v budúcnosti, sú súčasťou iniciatívy rezortu diplomacie s názvom „Back to School – Späť do školy“.

Názory mladých sú dôležité

Sú súčasťou Konferencie o budúcnosti Európy na Slovensku. „V rámci Konferencie o budúcnosti Európy je kľúčové zapojenie občanov EÚ, osobitne mladých ľudí, pretože aj oni majú právo rozhodovať o našej spoločnej budúcnosti,“ skonštatoval štátny tajomník s tým, že názory mladej generácie považuje za veľmi dôležité.

V rámci iniciatívy „Back to School – Späť do školy“ navštevujú slovenskí diplomati a diplomatky základné a stredné školy vo svojich domovských regiónoch.

Cieľom projektu verejnej diplomacie je diskutovať so žiakmi a študentmi o EÚ, mobilizovať ich záujem o dianie v nej a získavať od nich spätnú väzbu na to, ako vnímajú členstvo SR v EÚ a čo by na fungovaní Únie chceli prípadne zmeniť. Rezort diplomacie takto plánuje navštíviť v závislosti od vývoja epidemickej situácie viac ako 50 škôl po celom Slovensku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin Klus
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaMinisterstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí