Klesol počet vylúčených vysokoškolákov pre zlý prospech, štúdium najviac opúšťali na troch univerzitách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Foto: ilustračné, SITA/Ivan Fleischer.

Počet vysokoškolákov, ktorí boli vylúčení zo štúdia pre zlý prospech klesol. Do konca októbra 2019 vylúčili viac ako 17 percent študentov, ktorí začali bakalárske štúdium v akademickom roku 2018/2019. Je to takmer o tri percentuálne body menej ako v predchádzajúcom akademickom roku.

Vyplýva to z Výročnej správy o stave vysokého školstva za rok 2019. Podiel vysokoškolákov, ktorí zanechali štúdium, klesol mierne, a to o takmer jeden percentuálny bod na približne 13,89 percenta.

Odchádzali z fyziky aj sociológie

Slovenskej technickej univerzite v Bratislave, ktorá sa vyznačuje najväčším podielom vylúčených študentov na počet tých novoprijatých, klesol tento podiel o takmer 8 percentuálnych bodov na 34,05 percenta. Druhý najvyšší podiel mala Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici (23,04 percenta) a Technická univerzita v Košiciach (20,87 percenta).

Najväčší podiel študentov, ktorí zanechali štúdium, mala v akademickom roku 2018/2019 opäť Žilinská univerzita v Žiline (27,54 percenta) a Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre (22,21 percenta). Nad 20 percent mala aj Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne.

Z údajov výročnej správy vyplýva, že najväčší podiel vylúčených študentov, ktorí začali bakalárske štúdium v roku 2018/2019, mali študijné odbory získavanie a spracovanie zemských zdrojov (39,87 percenta), fyzika (32,94 percenta), stavebníctvo (32,91 percenta) a sociológia a sociálna antropológia s vyše 31 percentami.

Vysoký podiel neúspešných študentov

Naopak, pod šesť percent zaznamenali v odboroch, akými sú umenie, ošetrovateľstvo či logopédia a liečebná pedagogika. Najviac vysokoškolákov zanechalo štúdium v odboroch poľnohospodárstvo a krajinárstvo (23,80 percenta), geodézia a kartografia (22,39 percenta), strojárstvo (20,95 percenta) a potravinárstvo (20,61 percenta).

Menej ako šesť percent takýchto študentov zaznamenali napríklad v odboroch chemické inžinierstvo a technológie, zubné lekárstvo či pôrodná asistencia.

Vo výročnej správa sa tiež uvádza, že časť vysokých škôl predložila aj zámery zamerané na riešenie vysokého podielu neúspešných študentov. Ich cieľom je zavedenie či systémovejšie uchopenie podporných služieb, akými sú mentoring, posilnenie komunikácie či dodatočné aktivity pre študentov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SPU Slovenská poľnohospodárska univerzitaSTU Slovenská technická univerzitaTrenčianska univerzita A. Dubčeka v TrenčíneŽilinská univerzita v Žiline