Kloktacie testy pre školy chce dodať deväť spoločností, ministerstvo pripravuje verejnú súťaž

Foto: ilustračné, Getty images

Záujem predložiť ponuku na odber vzoriek kloktaním na zistenie prítomnosti ochorenia COVID-19 pre základné školy prejavilo deväť spoločností. Pre všetky kraje bola predložená viac ako jedna potencionálna ponuka.

Na dnešnom rokovaní vlády o tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR). Vláda zobrala na vedomie informáciu o finalizácii postupu testovania na školách na princípe výplachu ústnej dutiny kloktaním. Základné školy by podľa oznámenia zverejnenom vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie potrebovali viac ako milión testovacích sád.

Viac o téme: Koronavírus

Ministerstvo školstva priblížilo, že na základe skúseností z rokovacieho konania pripravuje vyhlásenie verejnej súťaže na dodanie kloktacích testov. Prihlásiť sa bude môcť akákoľvek spoločnosť zo Slovenska či inej krajiny Európskej únie, ktorá má dostatočné kapacity na dodanie a vyhodnotenie testov v aspoň jednom kraji.

Na základe štyroch kôl s možnými dodávateľmi prijala odborná komisia v pondelok 8. februára päť ponúk na dodanie kloktacích testov od spoločností Cytopathos, Klinická Biochémia, Synlab, Unilabs Slovensko, Unipharma – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť.

Predbežné vyhodnotenie ponúk potenciálne umožňuje uzavrieť zmluvy so štyrmi uchádzačmi na možnosť objednať testy a ich vyhodnotenie v ôsmich krajoch,“ zhrnulo ministerstvo. Dodalo, že pri možnosti obstarania 1 020 000 testov spolu s ich vyhodnotením by maximálne náklady na základe predbežne vyhodnotených najvýhodnejších ponúk predstavovali takmer 21 miliónov eur.

Vláda schválila testovanie v školách kloktaním v stredu 13. januára. Celkové náklady boli vyčíslené na sumu viac ako 22,4 milióna eur. Toto testovanie by sa týkalo iba žiakov druhého stupňa a učiteľov základných škôl. Na jedno kolo pretestovania potrebuje MŠVVaŠ SR zhruba 440-tisíc súprav a teda na tri kolá 1 020 000 testovacích kitov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom