Klub 500 odporúča rezortu návrat k diskusii, novela vysokoškolského zákona podľa nich rieši skôr boj o moc

Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Klub 500 – združenie najväčších zamestnávateľov na Slovensku odporúča Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR vrátiť sa k širokej diskusii so zamestnávateľmi, učiteľmi, samosprávami i univerzitami a na základe nej predložiť skutočnú školskú reformu naprieč celým systémom. Stanovisko združenia poskytla v tlačovej správe Anna Vojteková.

Podľa združenia slovenské školstvo potrebuje komplexnú reformu na všetkých úrovniach. Konštatovalo, že návrh novely zákona o vysokých školách nerieši kvalitu vzdelávania a nereflektuje na potreby praxe.

Novela sa skôr zaoberá bojom o moc

Združenie zhodnotilo, že ministerstvo sa malo viac sústrediť na počet vysokých škôl, na nízku kvalitu výučby na niektorých súkromných vysokých školách, ale aj na to, že na trhu práce dlhodobo chýbajú absolventi odborov s technickým a prírodovedným zameraním.

Zároveň poukázalo na to, že predložená novela sa viac zaoberá „bojom o moc“ pri voľbe rektorov či právomocami orgánov akademickej samosprávy, než potrebami trhu práce. Návrh však podľa združenia nie je v tomto smere vypracovaný pedantne a chýbajú mu tam napríklad požiadavky na kvalitu členov akademického senátu.

Klub 500 sa stotožňuje s výhradami, ktoré voči novele vysokoškolského zákona vzniesli slovenské univerzity s najsilnejšou tradíciou a apeluje na ministerstvo školstva, aby návrh novely vysokoškolského zákona stiahlo,“ doplnil výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Akademická obec žiada stiahnutie návrhu

Ministerstvo školstva o novej verzii zákona diskutovalo s kontaktnou skupinou tvorenou zástupcami akademickej obce, ktorá vznikla 5. marca. Predtým pripravovanú novelu totiž vysoké školy dôrazne odmietli a považovali ju za snahu o politické ovládnutie vysokého školstva na Slovensku.

Finálna verzia návrhu vysokoškolského zákona ministerstva školstva sa pritom vtedy nedostala do legislatívneho procesu. Do medzirezortného pripomienkového konania ju ministerstvo predložilo 22. októbra. Novela má podľa rezortu školstva zaistiť kvalitnejšie vysoké školstvo, priniesť funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či kratšie externé štúdium.

Predstavitelia akademickej obce však žiadajú o stiahnutie návrhu novely zákona o vysokých školách z medzirezortného pripomienkového konania. Zástupcovia akademickej obce sa vo svojich stanoviskách 28. októbra zhodli na tom, že predložená novela nezodpovedá tomu, čo sa dohodlo na kontaktnej skupine a nereflektuje jej požiadavky.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tibor Gregor
Firmy a inštitúcie Klub 500MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR