Komenského univerzita opäť poskočila vo svetovom rebríčku, patrí medzi 700 najlepších

Študenti pred budovou Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel

Univerzita Komenského v Bratislave (UK) obsadila v rámci hodnotiaceho rebríčka QS World University Rankings 2023 pozíciu v rozmedzí 651. až 700. miesta.

UK v rebríčku rok čo rok stúpa

Ako univerzita informuje v tlačovej správe, tým pádom je v rámci daného rebríčka najlepšie hodnotenou slovenskou univerzitou. Za posledné tri roky zároveň UK v predmetnom hodnotení stúpla o 100 miest.

Najlepšími univerzitami sveta sú podľa daného rebríčka Massachusetts Institute of Technology (MIT), University of Cambridge a Standford University. Pokiaľ ide o slovenské univerzity, Univerzita P. J. Šafárika v Košiciach získala v rámci hodnotenia 701. až 750. pozíciu.

Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach a Žilinská univerzita v Žiline sa umiestnili zhodne na 801. až 1000. mieste. Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre zase obsadila 1201. až 1400. priečku.

Prísne kritériá

„Rebríček QS WUR hodnotí vysoké školy podľa šiestich kritérií s rôznou váhou: akademická reputácia (40 percent), pomer počtu študentov na učiteľa (20 percent), pomer počtu citácií Scopus na pracovníka (20 percent), reputácia medzi zamestnávateľmi (10 percent), pomer počtu zahraničných študentov (5 percent) a pomer počtu zahraničných učiteľov (5 percent),“ objasnila UK.

Zároveň doplnila, že v hodnotení podľa predmetov dosiahla vo fyzike a astronómii 401. až 450. miesto, v medicíne 451. až 500. miesto a v biologických vedách 601. až 640. miesto.

„V čiastočnom rebríčku QS EECA University Ranking hodnotiacom východnú Európu a strednú Áziu má Univerzita Komenského 58. miesto zo 400 vysokých škôl,“ dodala univerzita.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Slovenská technická univerzita v BratislaveTUKE Technická univerzita v KošiciachUK Univerzita Komenského v BratislaveŽilinská univerzita v Žiline