Komora kritizuje nefunkčnosť vzdelávania učiteľov, ministerstvo školstva to odmieta

Prezident SKU Vladimír Crmoman. Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel

Podľa Slovenskej komory učiteľov (SKU) od platnosti nového školského zákona o pedagogických a odborných zamestnancov je systém vzdelávania učiteľov nefunkčný. Vyhlásili to v utorok na tlačovom brífingu k aktuálnej situácii o vzdelávaní pedagógov na Slovensku. Komora zároveň tvrdí, že učitelia nemôžu podávať žiadosti o atestácie, ktorými si nielen rozširujú vzdelanie, ale zároveň im umožňuje postup do vyššej platovej triedy.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ SR) pre agentúru SITA uviedlo, že tieto obvinenia odmieta.

Zástupcovia SKU žiadajú, aby MŠVVaŠ SR sfunkčnilo vzdelávací systém v zmysle zákona. Pripomínajú, že práve zmenou legislatívy ministerstvo sľubovalo skvalitnenie systému vzdelávania pedagógov.

Zmrazené vzdelávanie učiteľov

Prezident SKU Vladimír Crmoman médiám zdôraznil, že ministerstvo a aj školský výbor v minulosti komora viackrát upozorňovala na nepripravenosť systému, ktorá hrozí od 1. septembra, teda odo dňa platnosti nového školského zákona.

„Teraz je už tretí mesiac zákon v platnosti a môžeme konštatovať, že ministerstvo ním zmrazilo vzdelávanie učiteľov. Učitelia si tým pádom nemôžu urobiť atestáciu, vzdelávanie pre profesijný rozvoj, zvyšovať svoju kvalifikáciu a v konečnom dôsledku si nemôžu zvyšovať svoj plat,“ priblížil Crmoman.

Viktor Krížo z SKU dodal, že momentálne nie je žiaden akreditovaný vzdelávací program spustený a vzdelávanie učiteľov teda od 1. septembra nie je možné.

Ministerstvo tvrdí, že učitelia sa aj v súčastnosti môžu vzdelávať a že do dnešného dňa prijalo celkovo 20 žiadostí o vydanie oprávnenia na organizovanie inovačného vzdelávania. Desať z nich ministerstvo schválilo, dve zamietlo a aktuálne posudzuje zvyšných osem.

Centrum môže vykonávať atestácie

Zoznam poskytovateľov inovačného vzdelávania a atestácií podľa nového zákona aktualizovali v pondelok 25. novembra na svojej stránke.

Atestácia je štátne overenie profesijných kompetencií, ktorú môže vykonávať atestačná organizácia zriadená ministerstvom školstva alebo vybraná vysoká škola. Z Metodicko-pedagogického centra (MPC), ktoré v minulosti slúžilo ako atestačná organizácia, prišla 15. novembra učiteľom odpoveď, že podľa zákona ich žiadosti nemôže prijať.

Ako dôvod uviedlo, že centru nebolo vydané potvrdenie o oprávnení na organizovanie atestácií, ktoré vydáva MŠVVaŠ SR na základe žiadostí MPC. Ministerstvo sa obvineniam bráni a dodáva, že konanie pre MPC bolo úspešné a centrum v súčastnosti môže vykonávať atestácie. Rovnako úspešná bola aj Katolícka univerzita v Ružomberku.

Nový školský zákon, ktorý poslanci schválili v júni, platí od septembra 2019. Priniesol zmeny v príplatkoch pre učiteľov, systém zbierania kreditov za vzdelávanie zmenil na príplatky za profesijný rozvoj. Upravil aj akreditácie a podmienky preukazovania bezúhonnosti učiteľov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Viktor KrižoVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov