Komora učiteľov žiada samotesty pre všetkých zamestnancov, školstvo už podľa nich nie je prioritou

Foto: ilustračné, SITA/Marek Lukáč

Slovenská komora učiteľov (SKU) vyzýva premiéra SR Eduarda Hegera (OĽaNO) a ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislava Gröhlinga (SaS), aby zabezpečili antigénové samotesty pre všetkých zamestnancov a zamestnankyne školstva.

Ako informoval prezident SKU Vladimír Crmoman, situácia okolo pandémie COVID-19 sa v poslednej dobe výrazne zhoršila. Ministerstvo školstva dáva možnosť žiakom a študentom požiadať o antigénové samotesty.

Delenie a balenie samotestov však podľa komory pripadlo učiteľom a učiteľkám, ktorí museli byť k tomu špeciálne vyškolení.

Sľuby sa rozplynuli

„Popri množstve dokumentácie a novopribudnutých tlačivách týkajúcich sa pandémie je takáto činnosť ďalšou kvapkou do už aj tak plného džbánu aktivít nesúvisiacich s výchovno-vzdelávacím procesom na školách, ktoré donedávna chápajúci učiteľský stav dennodenne vykonával za minimálnu, respektíve žiadnu odmenu,“ ozrejmil Crmoman.

Viac o téme: Koronavírus

Fráza, že „školstvo je prioritou“, sa podľa jeho slov nielen vytráca z prejavov všetkých ústavných činiteľov, ale finančné ohodnotenie učiteľov stagnuje a sľuby o zvýšení atraktivity povolania sa rozplynuli.

„Naopak, ministerstvo ponecháva svojich zamestnancov napospas nebezpečenstvu a odmieta im pomôcť pri ochrane a zodpovednom správaní. Testy dostávajú iba žiaci a študenti bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú chránení očkovaním. Nakaziť sa a prenášať vírus môže aj očkovaný a preto je testovanie učiteľov aj napriek ich vysokej zaočkovanosti opodstatnené,“ vyzval prezident SKU.

Argument o očkovaní neobstojí

Argument ministerstva školstva, že sa zamestnanci a zamestnankyne škôl mali dať očkovať, preto podľa neho neobstojí.

„Ak chceme zamedziť šíreniu vírusu na školách a školských zariadeniach, mali by sa rovnako pravidelne testovať všetci. Zamestnanci a zamestnankyne materských, základných a stredných škôl, školských klubov, diagnostických a reedukačných centier a ďalších zariadení majú na to rovnaké právo,“ dodal Crmoman.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingEduard HegerVladimír Crmoman
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov