Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NKÚ; Najvyšší kontrolný ústav
Budova Najvyššieho kontrolného úradu SR na Priemyselnej ulici v Bratislave. Foto: SITA/Marián Peiger
7. 06. 2019 16:57 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA Diskusia

Kontrolóri zistili viaceré riziká v systéme poskytovania stimulov pre vedu a výskum

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR zistil v rámci vnútorného auditu rezortu školstva riziká v systéme poskytovania stimulov.

Ako agentúru SITA informoval hovorca NKÚ Marek Papajčík, národní kontrolóri posúdili závery vnútorného auditu rezortu školstva, ktorým interní kontrolóri ministerstva preverili nastavenie systému poskytovania štátnych prostriedkov pre podporu výskumu a vývoja.

NKÚ konštatuje, že vnútorný audit bol uskutočnený v dostatočnom rozsahu, kvalite a úrad sa uistil o správnosti nastavenia procesu poskytovania stimulov.

„Vykonaný audit potvrdil, že pri posudzovaní projektov bol dodržaný zákon o stimuloch, dokázal však kvalifikovane identifikovať riziká v systéme posudzovania žiadostí a navrhol konkrétne odporúčania,“ objasnil Papajčík s tým, že ďalšia kontrola zo strany NKÚ nie je potrebná.

Transparentné posudzovanie žiadostí

Kontrolný úrad považuje za nevyhnutné, aby vedenie ministerstva prijalo opatrenia k deviatim odporúčaniam z vnútorného auditu. Týka sa to napríklad zhodnotenia funkcionalít informačného portálu SK CRIS.

„Informačný portál by totiž mal byť nástrojom transparentného posudzovania žiadostí a vďaka nemu by bol pod väčšou kontrolou celý hodnotiaci proces. K dosiahnutiu toho môže prispieť automatické sčítavanie pridelených bodov, alebo vykonávanie odborného hodnotenia priamo v informačnom systéme,“ priblížil v tlačovej správe hovorca NKÚ.

Odborní zamestnanci ministerstva musia podľa odporúčania NKÚ tiež vytvoriť nový systém priebežnej kontroly, ktorý dokáže včas a vecne identifikovať riziká či individuálne zlyhania. „Ministerka školstva predloží NKÚ do konca septembra zoznam zrealizovaných opatrení, ktoré následne kontrolný úrad vecne preverí,“ vysvetlil Papajčík.

Podpora je nepravidelná

Predseda Najvyššieho kontrolného úradu SR Karol Mitrík sa vo štvrtok 6. júna pracovne stretol s ministerkou školstva Martinou Lubyovou a rezortnými audítormi. Na stretnutí konštatoval, že upravený by mal byť i manuál pre poskytovanie stimulov a personálne by sa mali posilniť útvary, ktoré garantujú proces poskytovania finančných stimulov.

„Kontrolný úrad negatívne hodnotí fakt, že podpora výskumu nie je zo strany štátu výsledkom cielenej, dlhodobo plánovanej činnosti. Podpora investičných stimulov je totiž nepravidelná, nie je zakomponovaná do kľúčových programov priamo v rámci rozpočtovej kapitoly ministerstva školstva a často závisí od nesystémových rozpočtových opatrení v priebehu roka,“ zdôraznil Mitrík.

Takýto postup totiž podľa neho nezodpovedá princípom cieleného, udržateľného rozvoja kľúčových verejných politík a zároveň môže dostávať ich realizátorov do časovej tiesne a netransparentného rozhodovania.

Peniaze dostali aj firmy bez tržieb

Ministerstvo školstva pridelilo v decembri minulého roka 33,4 milióna eur 30 firmám na projekty v oblasti výskumu a vývoja. Začiatkom januára tohto roka upozornil poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), že stimuly dostali aj firmy, ktoré mali nulové tržby, nevenujú sa výskumu, sídlia v obytnom či rodinnom dome, prípadne nemajú funkčnú webstránku.

Poslanec poukázal aj na to, že niektoré firmy, ktoré stimuly získali, neboli zapísané v Registri partnerov verejného sektora. Podľa ministerky školstva Martiny Lubyovej (SNS) sa tieto spoločnosti do registra dodatočne zaregistrovali. Ministerstvo preto urobilo v máji vnútorný audit, ktorý neodhalil medializované pochybenia.

Odporúčané články

Rektori pomenovali problém vysokých škôl a na konferencii si zvolili aj nového prezidenta Slovensko prvýkrát navštívi šéfka diplomacie Kórejskej republiky, bude diskutovať aj s Lajčákom

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Matovič považuje ságu voľby sudcov za absolútne zlyhanie koalície, Smerák Tomáš tieto výroky odmieta Video: Skvelý Peter Sagan sa po ôsmy raz stal víťazom bodovacej súťaže na pretekoch Okolo Švajčiarska Aktualizované: Málek ako prvý Slovák zvíťazil v K1 na Svetovom pohári, domáce kanoistky v Čunove bez finále Na Slovensko sa vrátia horúčavy, teploty sa podľa meteorológov priblížia k 35 stupňom Predčasné voľby podľa Bugára nie sú v hre, v prípade neúspechu už nebude predsedom Mosta-Híd V Smere-SD nie sú podľa Tomáša závažné problémy, aj napriek rozdielnym názorom Pellegriniho a Fica Brazília na Copa América deklasovala Peru, vybojovala si postup do štvrťfinále

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X