Košický kraj otvára končiace ročníky stredných škôl, niektorí riaditelia zvažujú vyhlásiť voľno

Do škôl sa po dlhej dobe vrátia aj starší žiaci. Foto: ilustračné, Getty Images

Košický samosprávny kraj (KSK) obnoví od pondelka 12. apríla prezenčné vyučovanie v končiacich ročníkoch všetkých stredných škôl, ktorých je zriaďovateľom. Už od 22. marca funguje prezenčná výučba v posledných ročníkoch na stredných zdravotníckych školách, ktorým dalo Ministerstvo školstva SR výnimku pred časom. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Momentálne máme v končiacich ročníkoch 63 župných stredných škôl približne 5 300 žiakov, ktorí sa od pondelka začnú vzdelávať priamo v školách. Do lavíc môžu zasadnúť všetci, čo v praxi znamená, že školy už nebudú dištančne vzdelávať tých žiakov z končiacich ročníkov, ktorí do školy nenastúpia. Verím, že napriek pandémii a okolnostiam žiaci šťastne dokončia svoj posledný ročník na strednej škole,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Zvažujú riaditeľské voľno

Ministerstvo školstva SR automaticky spúšťa školský semafor, ktorý upravuje pravidlá po otvorení. Ak sa napríklad objaví v triede alebo škole pozitívny prípad, môže ju uzatvoriť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa. Školy postupujú podľa manuálu Návrat do škôl z 8. apríla, zverejneného na webovom sídle ministerstva školstva.

Viac o téme: Koronavírus

Niektorí riaditelia zvažujú na pondelok vyhlásiť riaditeľské voľno, aby sa žiaci na návrat do škôl stihli pripraviť. „Stále platí, že žiak a jeden jeho zákonný zástupca potrebujú predložiť potvrdenie o negatívnom antigénovom alebo RT-PCR teste, najstaršom sedem dní. V prípade žiakov nad 18 rokov test rodiča nie je potrebný,“ uviedol Trnka. Aj po obnovení prezenčného vyučovania budú v župných stredných školách platiť prísne hygienicko-epidemické opatrenia.

Internáty s prísnymi podmienkami

Stredoškolské internáty podľa manuálu opatrení z Ministerstva školstva SR zostávajú nateraz zatvorené. Internátne ubytovanie je zatiaľ dostupné len pre žiakov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl, aj to podľa prísnych pravidiel. V jednej izbe môže byť ubytovaná iba jedna osoba, pričom žiaci sa nesmú navzájom stretávať. Stredné školy budú tiež zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia aj otváranie jedální.

Na zmenu sa pripravujú aj prímestskí autobusoví dopravcovia ARRIVA a eurobus, s ktorými má kraj zmluvu. Posilnia spoje a z mimoriadneho režimu prechádzajú na prázdninový. Vylúčené nie sú ďalšie úpravy spojov, a to v závislosti od epidemiologickej situácie či požiadaviek riaditeľov škôl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR