Košický kraj otvorí školy pre končiacich stredoškolákov, župan vyjadril obavy

Foto: ilustračné, SITA/AP.

Košický samosprávny kraj (KSK) obnoví od pondelka 1. marca prezenčné vyučovanie v stredných školách, ktorých je zriaďovateľom. Podľa aktuálneho COVID automatu sa môžu otvoriť školy vo všetkých okresoch v kraji s výnimkou okresu Rožňava, ktorý je naďalej v čiernej farbe. Ako informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková, obnovenie prezenčnej formy štúdia odporučili aj jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva. Župa preto otvorí školy pre študentov končiacich ročníkov.

Riešenie nepovažujú za vhodné

Ako v tejto súvislosti uviedol predseda KSK Rastislav Trnka, od pondelka sa krajské stredné školy otvoria pre približne 5 300 žiakov. Ostatní študenti sa budú naďalej vzdelávať dištančnou formou.

Viac o téme: Koronavírus

„Podľa aktuálnych informácií z ministerstva školstva a zdravotníctva síce školy musíme otvoriť, no toto neriešenie nepovažujeme za vhodné. Uvažuje sa o tvrdom lockdowne, máme preplnené nemocnice a žiadame o pomoc zdravotníkov zo zahraničia. Navyše, v Košickom kraji sa chce do škôl vrátiť len zhruba polovica končiacich stredoškolákov, ostatní preferujú dištančné vzdelávanie. Aj napriek týmto okolnostiam rešpektujeme pokyny Ministerstva školstva SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva,“ skonštatoval Trnka.

Situáciu budú monitorovať

Pripomenul, že podmienkou nástupu študentov aj učiteľov do škôl bude negatívny test na koronavírus a ranný filter. „Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl budeme monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ dodal župan.

Košický samosprávny kraj ako zriaďovateľ 63 stredných škôl vykonal tento týždeň prieskum, z ktorého vyplynulo, že do školy sa chce vrátiť 2 600 žiakov končiacich ročníkov, čo predstavuje takmer 50 percent. Stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a tomu prispôsobia otváranie jedální. Prevádzku školských internátov KSK zatiaľ od 1. marca neobnoví.

Posilnia aj MHD spoje

V súčasnosti prebieha očkovanie učiteľov, z celkového počtu takmer 2 500 učiteľov je prvou dávkou zaočkovaných viac ako tisíc z nich. K 3. marcu ich má byť takmer 1 130 učiteľov. K tomuto navýšeniu by malo prispieť aj spustenie veľkokapacitného očkovacieho centra, ktoré KSK otvorí v sobotu v priestoroch SOŠ na Ostrovského ulici v Košiciach. V pilotnej fáze bude očkovať učiteľov do 55 rokov.

Po jarných prázdninách od 1. marca naďalej ostáva v platnosti prázdninový cestovný poriadok prímestskej autobusovej dopravy v Košickom aj Prešovskom kraji. „Keďže do škôl nastúpia študenti končiacich ročníkov stredných škôl a žiaci prvého stupňa základných škôl, režim doplnia posilové spoje. Vylúčené nie sú ďalšie úpravy spojov, a to v závislosti od epidemickej situácie či požiadaviek riaditeľov škôl,“ dodala Terezková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)