Košický kraj pomôže deviatakom pri výbere strednej školy, predstavil prehľadnú brožúru

Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Košický samosprávny kraj (KSK) chce aj tento rok pomôcť budúcim stredoškolákom pri výbere strednej školy. Aby bolo rozhodovanie o čosi jednoduchšie, župa pre nich pripravila prehľadnú brožúru Stredná pre teba.

Nájdu v nej ponuku všetkých 63 stredných škôl, ako aj školských zariadení, ktorých zriaďovateľom je kraj. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Praktická pomôcka v tlačenej verzii

„Uvedomujeme si, že pre viac ako 5 600 končiacich deviatakov je toto rozhodnutie prvou veľkou skúškou, ktorú im chceme uľahčiť. Už v najbližších dňoch dostanú do ruky praktickú pomôcku v tlačenej verzii, ktorú distribuujeme do 196 základných škôl po celom kraji. Okrem základných informácií ponúka aj zaujímavosti či fotografie zo života každej župnej školy. Navyše, k dispozícii je aj webová stránka www.strednapreteba.sk, kde nájdu záujemcovia o štúdium a ich rodičia praktického sprievodcu študijnými odbormi v digitálnej verzii,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

V školskom roku 2022/2023 by malo do prvých ročníkov krajských stredných škôl nastúpiť približne 5 030 prvákov. Tí majú na výber z 18 gymnázií, 24 stredných odborných škôl, piatich obchodných akadémií, piatich stredných priemyselných škôl, štyroch stredných zdravotníckych škôl, dvoch hotelových akadémií, dvoch konzervatórií, jednej školy umeleckého priemyslu, jednej strednej športovej školy a jednej spojenej školy.

Od nového školského roka župa otvára nový učebný odbor, ktorý vznikne na Gymnáziu Ľudovíta Štúra v Michalovciach. Školáci budú môcť absolvovať bilingválne slovensko/anglické štúdium. Nový odbor otvorí aj Stredná odborná škola agrotechnická v Moldave nad Bodvou, a to podnikateľ pre rozvoj vidieka.

Duálne vzdelávanie

V záujme ešte kvalitnejšej prípravy študentov na trh práce, bude opäť v ponuke aj duálne vzdelávanie. Košický samosprávny kraj by mal od septembra spolupracovať s približne 260 zamestnávateľmi.

Okrem toho, v ponuke budú experimentálne učebné odbory, ako napríklad autotronik, inteligentné technológie, správca inteligentných a digitálnych systémov, programovanie digitálnych technológií, technik drevárskych CNC zariadení – nábytkárska výroba, technik vodár, vodohospodár, veterinárny asistent pre ambulancie, agromechatronik, digitálne služby v športe, spracovanie dát v športe, digitálna maľba – koncept art či gymnázium – matematika.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)