Kreditový príplatok by sa mal premietnuť do základného platu učiteľa, navrhuje Gröhling

Foto: Pixabay.com

Podľa poslanca NR SR Branislava Gröhlinga je dnes kreditový systém nefunkčný

Ministerstvo školstva by malo zaplatiť učiteľov tak, aby sa nemuseli naháňať za kreditmi. Kreditový príplatok by sa mal premietnuť do základného platu učiteľa za podmienky, že za istý počet rokov absolvuje určený počet hodín vzdelávania. Navrhuje to poslanec NR SR a tímlíder strany Sloboda a Solidarita (SaS) pre školstvo Branislav Gröhling.

„Vzdelávanie by mohli poskytovať aj organizácie pôsobiace v školstve a malo by zahŕňať aj odborné učiteľské konferencie či semináre,“ dodal opozičný poslanec. Agentúru SITA informoval hovorca SaS Róbert Buček. Kreditového systému sa dotýka zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý je momentálne v druhom čítaní v parlamente.

Zákon neprináša zmeny

Podľa Gröhlinga je dnes kreditový systém nefunkčný. „Pôvodne mal viesť učiteľov k vzdelávaniu, zvyšovaniu svojej kvalifikácie a následnému zvýšeniu platov. Kvalita štátneho vzdelávania učiteľov však pod vedením organizácií ministerstva školstva je nízka a ponuka vzdelávania tiež. Štátne organizácie sa tak stali len tunelmi na eurofondy,“ uviedol tímlíder SaS pre školstvo.

Podľa neho je zákon o pedagogických zamestnancoch neprináša žiadané zmeny a neodráža potreby praxe. Mal by byť stiahnutý a prepracovaný.

Oklieštené vzdelávanie učiteľov

Za stiahnutie zákona je spustená petícia. „Nový zákon totiž okliešťuje kreditový systém a je dokonca v rozpore so zákonom o celoživotnom vzdelávaní. Je oklieštené ďalšie vzdelávanie učiteľa. Diskriminované sú napríklad učiteľky materských škôl, ktoré môžu získať maximálne trojpercentný príplatok,“ vysvetlil v pondelok na tlačovej besede prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom