Kvalitné stravovanie v školách zlepší výsledky žiakov, tvrdí OĽaNO a pre deti žiada teplý obed

Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 3. septembra (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady SR za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chcú skvalitniť stravovanie v materských, základných a stredných školách. Preto na septembrovú schôdzu parlamentu predkladajú návrh novely zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon).

Ako uvádzajú v dôvodovej správe k návrhu jeho predkladatelia, hlavným účelom návrhu zákona je poskytnúť teplý obed pre každého žiaka za každý deň školského vyučovania a pre každé dieťa v poslednom ročníku materskej školy, rovnako za každý deň strávený v materskej škole.

Zdravie a blahobyt detí

Poslanci z hnutia Igora Matoviča sú presvedčení, že nedostatočné stravovanie ovplyvňuje zdravie a blahobyt detí pri rozvoji ich rastu, zdravia, poznávania a správania a zároveň spôsobuje emočné a akademické problémy detí.

„Poskytnutie teplého obeda zlepší stravovacie návyky a študijné výsledky hlavne žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia a žiakov z marginalizovaných skupín, ktorí nemajú prístup k teplej strave,“ uviedli poslanci a pripomenuli, že už vládna strana Smer-SD ohlásila ambíciu koalície zaviesť stravné zadarmo pre deti v poslednom ročníku materských škôl a pre deti na základných školách. Toto opatrenie by malo štát stáť 106 miliónov eur.

„Preto navrhujeme, ak už vláda plánuje vynaložiť tieto prostriedky na stravovanie v školách a školských zariadeniach, aby bolo zabezpečené, že deti a žiaci dostanú za tento finančný príspevok kvalitnú protihodnotu, a to vo forme teplého obeda,“ dodalo OĽaNO.

Odpadne sociálne stravovanie

Deti, ktoré sú v poslednom ročníku materských škôl a na prvom a druhom stupni základných škôl, by mali mať od začiatku budúceho roka obedy zadarmo. Na júnovej tlačovej besede to po rokovaní predsedníctva Smeru-SD o sociálnych opatreniach uviedol predseda strany Smer-SD Robert Fico.

Štát bude toto opatrenie podľa Fica stáť okolo 106 miliónov eur ročne. Ako uviedol, poplatok za obed pre jedno dieťa dosahuje zhruba 1,2 eura na deň, pri dvoch školopovinných deťoch môže rodine ušetriť ročne 500 eur. Upozornil na to, že na obedy chodia približne len dve tretiny žiakov.

„Odpadne sociálne stravovanie, ktoré nás dnes stojí 10 miliónov eur ročne,“ povedal Fico. Ako uviedol minister financií Peter Kažimír, pri preplácaní obedov v materských a základných školách uvažoval Smer o deťoch, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter KažimírRobert Fico
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti