Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ucitel.jpg
Foto: Pixabay.com
18. 01. 2019 9:18 Regionálne školstvo od vSkolstve.skSITA

Kvalitní učitelia sú potrebnejší ako kvalitné vybavenie škôl

Do programu Na každej škole záleží sa môžu ako prví prihlasovať učitelia a riaditelia základných a stredných škôl z Banskobystrického kraja

Kvalitní učitelia sú potrebnejší ako kvalitné vybavenie škôl. Poštová banka a Komenského inštitút preto spúšťajú program Na každej škole záleží. Učitelia vďaka nemu môžu profesionálne rásť, žiaci získajú učiteľov s inovatívnym prístupom a školy finančný príspevok na realizáciu svojich projektov. Ako agentúru SITA informovala Eva Peterová z oddelenia PR Poštovej banky, Inštitút vzdelávania Londýnskej univerzity desať rokov skúmal vplyv prostredia na učenie sa detí od troch do jedenásť rokov.

Výsledky dokazujú, že úroveň učiteľov je omnoho dôležitejšia než interaktívne tabule či špičkové učebnice. „Vedomosti našich detí závisia predovšetkým od ich schopností, zručností a inovatívneho prístupu k vyučovaciemu procesu,“ tvrdí Juraj Hipš z Komenského Inštitútu.

Na každom žiakovi a každej škole záleží

Mnohé z aktivít na reformu školstva a zavádzanie inovácií sa dejú vo veľkých mestách. Oblasti stredného a východného Slovenska, rovnako ako Kysuce či Orava majú oveľa menej možností na zavádzanie zmien. „Pokiaľ chceme reformovať školstvo, je nevyhnutné do toho zapojiť všetky školy. Od malých dediniek cez mestá, od Skalice až po Humenné.

Na každom žiakovi a na každej škole záleží,“ povedal Hipš. „Náš projekt sa preto zameria na regióny a priamo tam prinesie inšpirácie, podporu a konkrétne kroky, ktoré dajú návod na možnú zmenu školstva zdola. S pilotným projektom začíname v Banskobystrickom kraji,“ vysvetlila hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Učitelia si vyskúšajú napríklad parafrázovanie, prácu s tichom

Do programu Na každej škole záleží sa môžu prihlasovať učitelia a riaditelia základných a stredných škôl z Banskobystrického kraja. Absolvujú štyri jednodňové workshopy na aktuálne témy v oblasti vzdelávania.

Na prvom, v polovici februára, si spolu s lektorkami vyskúšajú prácu s rôznymi koučingovými technikami, napríklad parafrázovanie, prácu s tichom, objavia potenciál i silu otázok a poučia sa z najčastejších chýb pri ich kladení.

Na ďalších workshopoch zistia, ako u študentov rozvíjať kritické myslenie, argumentáciu a prezentačné zručnosti. Na vlastnej koži si budú môcť vyskúšať ako učiť pomocou zážitku, ako následne tento zážitok vo výučbe spracovať a pretaviť ho na vedomosť. Hovoriť budú aj o tvorbe a realizácii vzdelávacích projektov, ale aj o finančnej gramotnosti.

Učitelia môžu žiadať o grant 2 000 eur

Učitelia, ktorí absolvujú aspoň dva workshopy, môžu požiadať o grant vo výške 2 000 eur na realizáciu projektu na svojej škole. Príspevok z grantu získa päť škôl. Okrem toho im pridelia aj skúseného mentora, odborníka z oblasti školstva ktorý ich bude usmerňovať pri realizácii projektu. Každý zapojený učiteľ sa môže prihlásiť s jedným projektom. Z jednej školy sa však môžu prihlásiť viacerí učitelia. Viac informácií o projekte je možné nájsť na stránke www.kazdaskola.sk.

Komenského inštitút bol zaradený britskou Varkey foundation medzi štyri najinšpiratívnejšie programy učiteľov na svete. Cieľom inštitútu je poukazovať na významné problémy v slovenskom školstve a prostredníctvom praktických riešení realizovaných priamo učiteľmi ukázať možné cesty ich postupného prekonania. Učitelia tu majú možnosť bezplatne získať vedomosti a zručnosti k realizácii praktickej školskej reformy vo svojej komunite.

Odporúčané články

Platy začínajúcich učiteľov budú vyššie, prezidentka Čaputová podpísala novelu zákona Až 82 percent všetkých učiteľov na Slovensku tvoria ženy, priemer krajín OECD je pritom nižší

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X