Letné školy otvorili svoje brány, najväčší záujem o vzdelávanie javia deti v Prešovskom kraji

Foto: ilustračné, Getty Images.

Letné školy sú od pondelka 10. augusta otvorené. V posledných troch augustových týždňoch by mali privítať takmer 8 500 žiakov. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v rámci letných škôl podporilo 244 žiadateľov celkovou sumou 372 600 eur.

V pláne ministerstva však pôvodne bolo rozdeliť pol milióna eur. Zvyšné peniaze chce rezort investovať do regionálneho školstva v prípade druhej vlny pandémie.

Najmenší záujem majú v Bratislavskom kraji

Žiaci môžu letné školy navštevovať od 10. do 28. augusta 2020, vždy od pondelka do piatka. Najväčší záujem o ne evidujú v Prešovskom kraji, v ktorom rezort podporí 43 škôl s počtom detí 1 484.

Najmenší záujem o letné školy eviduje ministerstvo v Bratislavskom kraji, kde sa letná výučba uskutoční v 12 školách pre 445 detí. Cieľom týchto škôl je pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach a zručnostiach, ktoré vznikli alebo sa prehĺbili v dôsledku koronakrízy.

Rómske deti majú horšie digitálne zručnosti

Podľa odhadov analytikov z Inštitútu vzdelávacej politiky (IVP) nemusí mať pripojenie na internet doma minimálne 23-tisíc žiakov. Deti z chudobných majoritných aj rómskych domácností majú v porovnaní s bežnými domácnosťami výrazne horší prístup nielen k technologickému vybaveniu, ale majú aj horšie digitálne zručnosti.

Pre pandémiu stratili desaťtisíce slovenských školákov prístup k vzdelávaniu. Prezenčná výučba na školách je od 16. marca prerušená. Deti z materských škôl a z prvého až piateho ročníka základných škôl sa mohli do lavíc vrátiť od 1. júna. Školy sa pre stredoškolákov a žiakov druhého stupňa základných škôl otvorili 22. júna.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR