Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Učitelia, Martina Lubyová
Vpravo: Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: ilustračné, Getty Images, SITA/Alexandra Čunderlíková - koláž WBN
9. 07. 2019 15:37 Ministerstvo školstvaSlovensko od vSkolstve.skSITA

Lubyovej ministerstvo chce čo najskoršie zavedenie odpisov z registra trestov pre učiteľov

Ministerstvo školstva je za čo najskoršie zavedenie odpisov z registra trestov pre pedagógov do praxe. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva, novela školského zákona o zavedení povinného predprimárneho vzdelávania zavádza túto povinnosť pre učiteľov na posúdenie ich bezúhonnosti. Prezidentke Slovenskej republiky Zuzane Čaputovej bola novela predložená na podpis s účinnosťou od 1. januára 2021.

„Požiadavka zavedenia odpisov z registra trestov pre pedagógov vyplynula z praxe, keďže sa v poslednom období začali množiť prípady trestného stíhania učiteľov za rôznu trestnú činnosť, predovšetkým za sexuálne delikty,“ približuje rezort školstva.

Vybraný okruh trestov

Ministerstvo ďalej konštatuje, že s návrhom zavedenia odpisov pre pedagógov prišlo ešte pri príprave zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch v roku 2018.

Po medzirezortnom pripomienkovom konaní však bol na žiadosť viacerých pripomienkujúcich subjektov tento návrh stiahnutý. Týkal sa vybraného okruhu trestných činov, najmä pedofílie, drogovej činnosti, ale aj iných závažných trestných činov.

„Vzhľadom na pretrvávanie a závažnosť vyskytnutých prípadov a potrebnú ochranu detí by ministerka školstva Martina Lubyová privítala, keby sa predložená novelizácia podpisom prezidentky SR Zuzany Čaputovej dostala do praxe čo najskôr,“ uvádza ministerstvo.

Prípad sexuálneho zneužívania

V júni sa v médiách objavil prípad, keď 51-ročný učiteľ základnej školy v bratislavskej Dúbravke sexuálne zneužil 11-ročného žiaka. Učiteľa už v minulosti za podobný prípad odsúdili, no aj napriek tomu sa mu darilo aj naďalej sa zamestnať v školách.

Podľa policajných informácii 51-ročný Peter z Bratislavy už od roku 2017 nadväzoval priateľský vzťah s 11-ročným žiakom a jeho matkou. Chlapcovi údajne kupoval darčeky, školské pomôcky a platil rôzne výlety.

Keď si takto získal náklonnosť, so súhlasom matky chlapec navštevoval učiteľa uňho v byte a dokonca uňho aj prenocoval. Po následnom zhoršení jeho prospechu a správania však polícia zistila, aké boli učiteľove úmysly. Školáka údajne počas stretnutí fotografoval nahého, dotýkal sa ho na rôznych miestach.

Odporúčané články

Poplatky za škôlku v Nitre sa zvýšia, rodičia detí mimo mesta zaplatia viac než trojnásobok Most-Híd novelu zákona o štátnom jazyku pravdepodobne podporí, SNS ju považuje za provokáciu

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Gombasek je podľa Čaputovej pre maďarskú komunitu symbolom a je dôležité, aby zachoval svoju nezávislosť Foto: Kamión pohltili plamene, diaľnicu D1 pred zjazdom do Východnej museli uzavrieť Nerozumiete „éčkam“? Pozrite si kompletný zoznam s ich významom Tréner Ševela skončil na lavičke Slovana Bratislava, môže za to prehra v predkole Ligy majstrov Aktualizované: V populárnom letovisku znásilnili tínedžerku, polícia zadržala 12 podozrivých mužov Obvinili vodiča, ktorý v Drahňove zrazil a usmrtil päťročného chlapca Monika Beňová sa stala kvestorkou europarlamentu, bude mať na starosti aj vzťahy so súdnym dvorom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X