Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Škola, žiaci
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
5. 09. 2019 14:07 Regionálne školstvoRohovce od vSkolstve.skSITA

Maďarská škola v Rohovciach vraj nemá miesto pre slovenské deti, ale dostali ponuku z Lehníc

Okresný úrad v Trnave nemohol zatiaľ v Rohovciach v okrese Dunajská Streda zriadiť základnú školu s vyučovacím jazykom slovenským, pretože podľa stanoviska obce tamojšia škola nedisponuje kapacitami pre slovenskú časť.

Základnú školu nemôžu založiť

Pre agentúru SITA to uviedla vedúca odboru školstva Okresného úradu v Trnave Marta Gubrická. Rodičia z občianskeho združenia Iniciatíva BKZ tvrdia, že ministerka školstva Martina Lubyová poverila Okresný úrad v Trnave zriadením základnej školy pre slovenské deti práve v Rohovciach.

Školu so slovenským vyučovacím jazykom môžu podľa Gubrickej deti navštevovať v Lehniciach, obce Rohovce a Lehnice vytvorili spoločný školský obvod. Voľnú kapacitu okresnému úradu potvrdil aj starosta Lehníc František Szitási.

V súčasnosti podľa Gubrickej rokujú o kúpe pozemku na výstavbu novej školy s vyučovacím jazykom slovenským v obci Macov. Peniaze na jej výstavbu vyčlenil predseda vlády Peter Pellegrini. Ak by sa podarilo od obce a súkromných vlastníkov pozemky odkúpiť, kontajnerová škola by podľa Gubrickej mohla byť k dispozícii už k budúcemu školskému roku.

Budova školy je poloprázdna

Na nedostatok miest pre deti v základných školách s vyučovacím jazykom slovenským sa už dva roky sťažujú rodičia z obcí Rohovce, Macov, Báč, Blatná na Ostrove, Trnávka a Holice.

Založili občianske združenie Iniciatíva BKZ, ktoré presadzuje zriadenie slovenskej školy v Rohovciach v budove maďarskej školy. Predstavitelia obce podľa tejto iniciatívy slovenskú školu odmietajú napriek tomu, že maďarská má nízky počet žiakov a budova školy je poloprázdna.

Vedúca odboru školstva Okresného úradu v Trnave Marta Gubrická v tejto súvislosti skonštatovala, že situáciu pre rastúcu bytovú výstavbu v obciach mali riešiť už dávnejšie starostovia. Obce povoľovali bytovú výstavbu, pričom príslušnú vybavenosť ich predstavitelia neriešili.

K téme

Žiaci sa cudzí jazyk nenaučia za dve hodiny týždenne, ale školám nič nebráni učiť ho viac Ministerka Lubyová hovorí o historickom raste platov. Viac dostane pokladník v obchode, oponujú učitelia

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X