Maďarská škola v Rohovciach vraj nemá miesto pre slovenské deti, ale dostali ponuku z Lehníc

Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Okresný úrad v Trnave nemohol zatiaľ v Rohovciach v okrese Dunajská Streda zriadiť základnú školu s vyučovacím jazykom slovenským, pretože podľa stanoviska obce tamojšia škola nedisponuje kapacitami pre slovenskú časť.

Základnú školu nemôžu založiť

Pre agentúru SITA to uviedla vedúca odboru školstva Okresného úradu v Trnave Marta Gubrická. Rodičia z občianskeho združenia Iniciatíva BKZ tvrdia, že ministerka školstva Martina Lubyová poverila Okresný úrad v Trnave zriadením základnej školy pre slovenské deti práve v Rohovciach.

Školu so slovenským vyučovacím jazykom môžu podľa Gubrickej deti navštevovať v Lehniciach, obce Rohovce a Lehnice vytvorili spoločný školský obvod. Voľnú kapacitu okresnému úradu potvrdil aj starosta Lehníc František Szitási.

V súčasnosti podľa Gubrickej rokujú o kúpe pozemku na výstavbu novej školy s vyučovacím jazykom slovenským v obci Macov. Peniaze na jej výstavbu vyčlenil predseda vlády Peter Pellegrini. Ak by sa podarilo od obce a súkromných vlastníkov pozemky odkúpiť, kontajnerová škola by podľa Gubrickej mohla byť k dispozícii už k budúcemu školskému roku.

Budova školy je poloprázdna

Na nedostatok miest pre deti v základných školách s vyučovacím jazykom slovenským sa už dva roky sťažujú rodičia z obcí Rohovce, Macov, Báč, Blatná na Ostrove, Trnávka a Holice.

Založili občianske združenie Iniciatíva BKZ, ktoré presadzuje zriadenie slovenskej školy v Rohovciach v budove maďarskej školy. Predstavitelia obce podľa tejto iniciatívy slovenskú školu odmietajú napriek tomu, že maďarská má nízky počet žiakov a budova školy je poloprázdna.

Vedúca odboru školstva Okresného úradu v Trnave Marta Gubrická v tejto súvislosti skonštatovala, že situáciu pre rastúcu bytovú výstavbu v obciach mali riešiť už dávnejšie starostovia. Obce povoľovali bytovú výstavbu, pričom príslušnú vybavenosť ich predstavitelia neriešili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František SzitásiMarta GubrickáMartina LubyováPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR