Materské a základné školy otvorilo 17 členských krajín EÚ, formy ukončenia štúdia sa však zásadne líšia

Foto: ilustračné, Getty images

Materské a základne školy doposiaľ otvorilo 17 členských krajín Európskej únie (EÚ), dve desiatky krajín spustili vyučovanie aj na stredných školách. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor Ministerstva školstva, vedy, výskumu a šport (MŠ) SR.

Zistenia vyplývajú z videokonferencie čelných predstaviteľov rezortov školstva členských krajín Rady Európskej únie (REÚ), na ktorej Slovensko zastupovala štátna tajomníčka MŠ Monika Filipová.

Do tried sa vrátili znevýhodnené deti

V ôsmich krajinách EÚ sa do tried vrátili aj znevýhodnené deti, ktoré prechod na online výučbu zasiahol najviac.

V online priestore diskutovali zástupcovia školských rezortov najmä o dopadoch pandémie ochorenia Covid-19 na vzdelávanie a mládež či o rozdielnych opatreniach na zamedzenie šírenia vírusu v oblasti školstva.

Formy ukončenia štúdia sú odlišné

Rozdielny prístup je vidieť napríklad v otázke ukončovania štúdia na stredných školách. Zatiaľ čo slovenskí, estónski a francúzski maturanti maturujú najmä administratívne a známky dostávajú na základe predchádzajúcich študijných výsledkov, 17 členských štátov zachovalo štandardné maturity s väčšími či menšími modifikáciami.

Viac o téme Koronavírus

Vysokoškoláci v 22 členských štátoch ukončia akademický rok dištančnou formou, vo viacerých krajinách však budú záverečné skúšky v tradičnej podobe.

Viac k téme Ekonomické dopady koronavírusu

Delegáti sa zhodli na tom, že pri všetkých opatreniach je na prvom mieste ochrana zdravia a bezpečnosť občanov.

Portál s dotazníkom

Komisárka pre vzdelávanie a mládež Mariya Gabriel preto informovala, že na Európskom portáli mládeže bola zriadená špeciálna sekcia o Covid-19, zameraná na zamedzenie šírenia dezinformácií o víruse a zdieľanie digitálnych nástrojov.

Na portáli je tiež dostupný dotazník o živote a práci mladých ľudí počas krízy.

„Oceňujem flexibilitu zo strany Európskej komisie pokiaľ ide o implementáciu programov Erasmus+ a Európsky zbor solidarity, avšak je nevyhnutné posilniť vnútroštátne aktivity mladých dobrovoľníkov,“ apelovala počas videokonferencie Monika Filipová. Európskym kolegom predstavila nový program Mládežnícky delegát SR pri Svetovej zdravotníckej organizácií (WHO) a opatrenia na podporu mládežníckeho sektora na Slovensku spočívajúce najmä v zjednodušení a zvýšení flexibility pri využívaní prostriedkov a presune aktivít do digitálneho prostredia.

REÚ je spolu s Európskym parlamentom hlavným rozhodovacím orgánom EÚ. Každú z 27 členských krajín na jej zasadaní zastupuje predstaviteľ na ministerskej úrovni.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Filipová