Materské školy budú môcť nakúpiť nové didaktické pomôcky, od ministerstva dostanú pol milióna eur

Foto: ilustračné, Getty images

Materské školy (MŠ) dostanú na nákup didaktických hračiek, hier či kníh od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR (MŠVVaŠ SR) pol milióna eur.

Ako informoval odbor komunikácie MŠVVaŠ SR, v rámci projektu „Múdre hranie“ podporí rezort od päťsto do tisíc MŠ, prihlásiť sa môžu všetky MŠ zaradené do siete škôl a školských zariadení. Tvorbu rozvojových projektov aj pre MŠ umožnila zmena zákona, účinná od januára 2021.

Rozhodujúci bude počet žiakov

Peniaze z projektu môžu MŠ využiť na nákup detských kníh, pomôcok a hračiek na rozvoj jemnej motoriky, technických zručností, matematickej gramotnosti alebo reči. O príspevok môžu požiadať cez online formulár, ktorý bude počas týždňa zverejnený na webe ministerstva.

„Úspešní žiadatelia budú vyhlásení do 15. februára a nákup kníh či pomôcok môžu materské školy realizovať od 1. marca do 31. mája 2021. Maximálna výška príspevku je tisíc eur na materskú školu,“ vysvetlilo ministerstvo.

Objem finančného príspevku bude závisieť od počtu žiakov. V prípade, že MŠ navštevuje menej ako 50 žiakov, môžu získať príspevok 500 eur. Školy, ktoré majú 50 a viac detí, môžu získať maximálne tisíc eur.

Lepšie vybavenie materských škôl

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že vzdelávať deti, rozvíjať ich schopnosti a zručnosti je potrebné už od mala.

„Tento rok vstupuje do platnosti aj povinné predprimárne vzdelávanie od 5 rokov. Touto cestou chceme MŠ napomôcť k lepšiemu vybaveniu. Zároveň je naším cieľom v nadchádzajúcich mesiacoch využiť zdroje z Fondu obnovy na rekonštrukcie a dobudovanie potrebných kapacít MŠ,“ dodal šéf rezortu školstva.

Ministerstvo tiež uviedlo, že v týchto dňoch spracovalo všetky žiadosti z takzvanej „prvej pomoci“ pre MŠ, ktorej zámerom bolo v nepriaznivom období udržať pracovné miesta a preplatiť mzdy zamestnancov v MŠ. Rezort celkovo preplatil mzdy 23 967 zamestnancom v 2 698 MŠ, v celkovej sume 58,7 milióna eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR