Mestá žiadajú stiahnutie novely školského zákona, niektoré body považujú za protiústavné

Konferencii biskupov Slovenska nie je po vôli viacero bodov z navrhovanej novely školského zákona. Foto: ilustračné, Getty images

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada od ministerstva školstva stiahnutie novely školského zákona. ZMOS to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie združenia Michal Kaliňák.

Návrh novely školského zákona obsahuje podľa združenia 322 novelizačných bodov, no pritom nebol predmetom odbornej diskusie. Podľa ZMOS-u si tak zásadná zmena fungovania systému školstva vyžaduje odbornú diskusiu k návrhu, nie 15-dňové medzirezortné pripomienkové konanie.

Rovnaké vzdelanie pre všetkých

ZMOS preto rezortu školstva adresoval 38 pripomienok, z toho 37 zásadných. Nový návrh zákona podľa združenia dokonca obsahuje body, ktoré by bolo možné považovať za protiústavné. Štát by mal totiž na základných a stredných školách zabezpečiť žiakom vzdelanie v rovnakej kvalite a rovnakých podmienkach.

Podľa združenia však novela zákona vytvára prostredie, kde na jednej strane nespĺňa ani základné materiálno-technické, priestorové a personálne zabezpečenie škôl, na druhej strane však vytvára „elitné“ štátne školy, ktoré sú určené pre vybrané deti vybraných zákonných zástupcov. ZMOS upozorňuje, že na poskytovanie nadštandardného vzdelania môže v prípade záujmu rodič umiestniť dieťa do súkromnej školy.

Treba jasne definovať štandard

„Z uvedeného dôvodu by mal zákon definovať, čo je štandard, a teda čo sa bude vyžadovať od každej školy a čo bude hradené z verejných zdrojov. Ak bude jasne definovaný štandard, je ľahké potom zistiť, čo mi napríklad súkromná základná škola poskytuje ako nadštandard, za ktorý si platím,“ povedal expert ZMOS-u na školstvo Zdenko Krajčír.

ZMOS dodáva, že návrh novely zákona o školstve obsahuje toľko zmien, že každý paragraf je de facto novelizovaný 1,6 krát. Návrh podľa neho navyše obsahuje viaceré zásadné formálne aj vecné chyby.

Agentúra SITA požiadala o rekaciu Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal KaliňákZdenko Krajčír
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRZMOS Združenie miest a obcí Slovenska