Minister Gröhling odsudzuje čin, ktorý sa stal v Miloslavove. Do školy už vyslal krízový tím

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 10. januára 2022, 12:17

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) odsudzuje čin, ktorý sa stal v Miloslavove pri Bratislave. Násilie, útoky a neúcta totiž nemajú podľa jeho slov v slovenskej spoločnosti miesto.

Zároveň ho však mrzí „medializácia, bulvárnosť a zneužitie sociálnych sietí na šírenie agresivity a ďalšieho nepokoja v našej krajine“. Minister to napísal vo svojom profile na sociálnej sieti.

Na vine je kombinácia rôznych faktorov

„Rozumiem pocitu nespravodlivosti, ale ďalší nepokoj a s ním spojené emócie prehĺbia negatívne dopady na užšie a širšie okolie dotknutých. Tiež by som chcel zdôrazniť, aby diskusia neskĺzla k skratkovitým riešeniam a obvineniam, kde sa jednoducho za vinníka a aj riešenie označuje buď škola, rodina, sociálne siete či iné faktory. V týchto prípadoch ide o kombináciu množstva faktorov, ako je vplyv rodiny, rovesníkov, ale aj školy, spoločnosti a nálad v nej,“ myslí si Gröhling.

Do školy nastúpi krízový tím

Zároveň ozrejmil, že ministerstvo školstva komunikovalo s riaditeľkou školy, ktorá je podľa jeho slov veľmi otvorená a konštruktívna.

„Dnes do školy nastupuje krízový tím zložený z psychológov, ktorí budú s učiteľmi konzultovať to, čo sa stalo a ako zvládnuť tému šikany v triedach. Následne bude krízový tím v každej triede so žiakmi ošetrovať situáciu, ktorá sa stala. Naša štátna tajomníčka Svetlana Síthová sa v utorok tiež zúčastní na zasadnutí rady školy,“ priblížil šéf rezortu.

Doplnil, že od januára do júna 2022 prebiehajú webináre pre metodikov prevencie a učiteľov proti šikane a v súčasnosti sa tvorí aj nová Smernica o šikanovaní pre školy a školské zariadenia.

„Prevencia šikany, podpora ľudskosti, porozumenia a slušnosti je komplexný problém, ktorý si vyžaduje čas, a na ktorom musíme pracovať všetci,“ uzavrel Gröhling.

Dôležité je investovať do „zdravých škôl“

Slovenská komora učiteľov (SKU) sa v tejto súvislosti v spolupráci s Centrom inkluzívneho vzdelávania pridáva k stanovisku prezidentky SR, aby Slovensko prekonávalo stúpajúcu náladu agresivity v spoločnosti a medzi deťmi. Chcú to dosiahnuť pomocou prevencie sociálno-patologických javov postavenej na otvorenej, nenásilnej a demokratickej kultúre školy.

„Mediálna pozornosť sa dnes upiera na konkrétny prípad v Miloslavove, ale sociálno-patologické javy sú vo veľkom prítomné naprieč celou spoločnosťou a neobchádza to ani školy. Tieto javy sú ale primárne výsledkom vzťahov dospelých, ich kultúry komunikácie a (ne)spolupráce,“ konštatuje detský psychológ Viktor Križo z SKU.

Za dôležitú preto považuje investíciu do „zdravých škôl“, ktorých hlavnou prioritou sú hodnoty ľudskosti a tolerancie implementované v školských vzdelávacích programoch ako ich integrálna súčasť.

„Riešenia nemajú začínať protestami pred domom žiakov s nevhodným správaním, ale zmenou politickej kultúry, masívnou investíciou do kvalitného vzdelávania a otvorenou medzirezortnou spoluprácou na komplexných riešeniach podpory,“ zdôrazňuje Križo. SKU zároveň vyzýva rezort školstva k stretnutiu relevantných aktérov.

Incident sa udial v nedeľu 2. januára v obci Miloslav. Tínedžeri mali vlákať 11-ročné dievča do areálu bývalého družstva. Tam ju zbili, opili a celú udalosť si nahrali na mobil.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Branislav GröhlingSvetlana SíthováViktor Križo
    Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov