Minister školstva Gröhling načrtol plán otvárania škôl, žiakov by chcel v laviciach už v júni (video)

Minister školstva Branislav Gröhling. Reprofoto: www.facebook.com
  • aktualizované 7. mája, 16:02

Mminister školstva Branislav Gröhling (SaS) dúfa, že v júni sa „nejakým spôsobomotvoria školy. Uviedol to vo videu na oficiálnej stránke Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré vzniklo pri príležitosti návštevy bratislavských škôl.

Minister v školách diskutoval s riaditeľmi a učiteľmi aj o možnostiach otvorenia škôl pred letnými prázdninami. Vo videozázname povedal, že ministerstvo chce ísť cestou postupného otvárania.

Najprv by sa mala otvoriť materská škola a prvý stupeň základnej školy plus piaty ročník. Gröhling uviedol, že chce mať „všetky rozhodnutia naozaj vydiskutované s tímom epidemiológov“.

Rozhodnutie je na konzíliu odborníkov

Prijímačky na osemročné gymnáziá by sa mohli konať od 15. júna, povedal Gröhling na štvrtkovej tlačovej konferencii po rokovaní vlády. Rozhodnutie o otváraní škôl v júni je podľa jeho slov na konzíliu odborníkov.

„Diskutujeme o tom, za akých podmienok a akým spôsobom môžeme pristúpiť k otvoreniu škôl. Najskôr by mali byť otvorené materské a isté stupne základných škôl. Bolo by to dobrovoľné na základe rozhodnutia zriaďovateľov škôl. Musí to však odobriť aj Úrad verejného zdravotníctva,“ ozrejmil minister.

Zároveň sa vyjadril aj k systému fungovania letných škôl. „Sú to dobrovoľné stretnutia zriaďovateľov, riaditeľov, rodičov, študentov a dobrovoľníkov, ktorých cieľom je hravým spôsobom si zopakovať učivo,“ doplnil Gröhling.

Spôsob návratu

Ako povedal minister, cíti totiž veľkú zodpovednosť za jeden milión mladých ľudí, ktorí sú v systéme školstva a za viac ako stotisíc učiteľov. Následne po diskusii chce prezradiť rozhodnutie a jednotlivé metodické pokyny k tomu, akým spôsobom sa pôjde do škôl.

Viac o téme: Koronavírus

Chceme ísť postupným otváraním, a to materské školy a prvý stupeň plus piaty ročník a následne budeme zvažovať ostatné stupne. Poviem vám môj osobný názor, ja by som bol veľmi rád, keby sme sa v júni nejakým spôsobom aspoň čiastočne stretli v školách,“ povedal.

Všetci chceme ísť do škôl, tá vôľa je obrovská. Musíme sa vysporiadať so všetkými podmienkami, aby sme v prvom rade chránili bezpečnosť a zdravie nás všetkých,“ uviedol.

Prvoradá bezpečnosť

Dodal, že v tejto súvislosti je veľmi dôležité zadefinovať odpovede na rozličné otázky. Napríklad na tie, v akom časovom rámci sa budú školy otvárať, o ktoré stupne v jednotlivých sekciách školy pôjde či na tie o obmedzení skupín v školách.

Poznamenal tiež, že, pravdepodobne, nepôjde o klasické vyučovanie. Musia sa taktiež vyriešiť jedálne, školské kluby, teda aj to, či a ako budú rodičia vstupovať do škôl. Minister to chce zistiť priamo v praxi tak, že sa stretne s riaditeľmi alebo učiteľmi.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba vo svojom statuse na sociálnej sieti po stretnutí s učiteľmi napísal, že stredoškoláci by mali do škôl nastúpiť v septembri. Podľa neho im to dáva priestor popracovať, napríklad na modernom online vzdelávaní.

Prváci a druháci zo základných škôl budú mať, pravdepodobne, možnosť návratu do škôl posledné dva júnové týždne, bude to však dobrovoľná a zábavná forma, aby naši drobci nezabudli na svojich spolužiakov a učiteľov,“ uviedol.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

O otváraní škôl začal župan Droba

Ešte skôr ako minister Gröhling informoval o otváraní škôl na sociálnej sieti najskôr predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba. Po tom, ako sa o to začala agentúra SITA zaujímať a poslala otázky na ministerstvo školstva, župan niekoľkokrát zmenil svoj status.

V pôvodnom Droba tvrdil, že stredoškoláci do škôl nastúpia v septembri a prváci a druháci na základných školách by nastúpili na posledné dva júnové týždne.

Po poslednej úprave už uvádza, že v júni by sa do škôl mohli vrátiť žiaci prvého stupňa s piatakmi a v súvislosti s poslednými júnovými týždňami uvažuje nad návratom stredoškolákov. Minister Gröhling vo videu, ktoré vzniklo v ten istý deň ako status župana Drobu, teda v stredu 6. mája, uviedol, že dúfa v otvorenie škôl „nejakým spôsobom“ v júni.

Minister v školách diskutoval s riaditeľmi a učiteľmi aj o možnostiach otvorenia škôl pred letnými prázdninami. Vo videozázname, ktorý vznikol po tejto návšteve, Gröhling povedal, že rezort chce ísť cestou postupného otvárania. Najprv by sa mala otvoriť materská škola a prvý stupeň základnej školy plus piaty ročník. Gröhling zdôrazňuje, že chce mať „všetky rozhodnutia naozaj vydiskutované s tímom epidemiológov“.

Dobrovoľná a zábavná forma

V prvom statuse Droba uviedol, že stredoškoláci by mali do škôl nastúpiť v septembri. Školám by to podľa neho dodalo priestor popracovať napríklad na modernom online vzdelávaní. Pôvodne tiež tvrdil, že posledné júnové týždne by mali do školy nastúpiť iba prváci a druháci.

V zmenenom statuse však napísal, že do úvahy prichádza aj možnosť, že v júni by sa mohli vrátiť do škôl žiaci prvého stupňa a piataci.

„Bude to však niečo ako dobrovoľná a zábavná forma, aby naši drobci nezabudli na svojich spolužiakov a učiteľov. Posledné dva júnové týždne sa zase uvažuje o návrate stredoškolákov,“ priblížil. Dodal, že forma prítomnosti stredoškolákov v škole je ešte otázkou diskusie.

„Všetci chceme ísť do škôl, tá vôľa je obrovská. Musíme sa vysporiadať so všetkými podmienkami, aby sme v prvom rade chránili bezpečnosť a zdravie nás všetkých,“ uviedol Gröhling. Dodal, že v tejto súvislosti je veľmi dôležité zadefinovať odpovede na rozličné otázky.

Musia sa vyriešiť aj jedálne a školské kluby

Napríklad na tie, v akom časovom rámci sa budú školy otvárať, o ktoré stupne v jednotlivých sekciách školy pôjde, či na tie o obmedzení skupín v školách. Poznamenal tiež, že, pravdepodobne, nepôjde o klasické vyučovanie.

Musia sa taktiež vyriešiť jedálne, školské kluby, teda aj to, či a ako budú rodičia vstupovať do škôl. Minister to chce zistiť priamo v praxi tak, že sa stretne s riaditeľmi alebo učiteľmi.

Ako povedal, cíti totiž veľkú zodpovednosť za jeden milión mladých ľudí, ktorí sú v systéme školstva a za viac ako stotisíc učiteľov. Následne po diskusii chce prezradiť rozhodnutie a jednotlivé metodické pokyny k tomu, akým spôsobom sa pôjde do škôl.

„Chceme ísť postupným otváraním, a to materské školy a prvý stupeň plus piaty ročník a následne budeme zvažovať ostatné stupne. Poviem vám môj osobný názor, ja by som bol veľmi rád, keby sme sa v júni nejakým spôsobom aspoň čiastočne stretli v školách,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingJuraj Droba
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR