Ministerka Lubyová sa bude snažiť, aby platy učiteľov dosiahli úroveň priemeru krajín OECD

Ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Ministerka školstva Martina Lubyová bude pokračovať v krokoch, aby platy našich učiteľov dosiahli úroveň priemeru krajín OECD.

Platy začínajúcich učiteľov

Uviedla to v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal odbor komunikácie rezortu školstva. Lubyová tým reaguje na novelu zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorú v stredu schválil parlament.

Platy začínajúcich učiteľov sa vďaka novele od 1. septembra 2019 zvýšia o 9,5 percenta. Prvý platový stupeň osobitnej stupnice platových taríf učiteľov vysokých škôl a výskumných a vývojových zamestnancov sa od 1. septembra 2019 zvyšuje o 8,7 percenta.

Výška štipendií doktorandov

Následné zvyšovanie je v priemere o dve percentá do 15 rokov započítanej praxe, potom do 32 rokov započítanej praxe v priemere o tri percentá. Návrh má vplyv aj na výšku štipendií doktorandov, ktoré sa zvyšujú o 8,7 percenta. Ministerka školstva dúfa, že táto zmena bude motivovať mladých absolventov stredných a vysokých škôl pre prácu v školstve.

„Podľa prieskumov je práve nízky plat učiteľa jedným z hlavných dôvodov, prečo sa mladí ľudia nerozhodujú pre učiteľské povolanie. Stále však budem pokračovať v krokoch Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania a vykonávať opatrenia, aby platy našich pedagogických a odborných zamestnancov dosiahli úroveň priemeru krajín OECD,“ uviedla Lubyová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR