Ministerskí analytici navrhli niekoľko opatrení na zlepšenie dištančného vzdelávania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Dištančné vzdelávanie je pre deti oveľa stresujúcejšie ako prezenčné. Foto: ilustračné, Getty Images

Aby sa zabezpečil rovný prístup k vzdelávaniu, je potrebné garantovať výdaj teplej stravy deťom na základe dopytu ich rodičov, posilniť televízne vysielanie, podporiť telefonické a poštové spojenie žiakov a učiteľov či umožniť kontaktnú výučbu vybranej skupine žiakov.

Veľa detí čelí prekážkam

To je len časť z opatrení, ktoré by podľa analytikov mohli pomôcť skvalitniť dištančné vzdelávanie. Vyplýva to z komentára analytikov Inštitútu vzdelávacej politiky spadajúceho pod Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR.

„Veľké množstvo detí v súčasnosti čelí prekážkam, ktoré ich v čase uzatvorenia škôl zo vzdelávania de facto vylučujú,“ priblížili analytici. Ide predovšetkým o prekážky vyplývajúce zo sociálno-ekonomického zázemia domácnosti, z ktorých pochádzajú.

Poukázali, že vyše 44 percent detí od šesť do 11 rokov žije v preplnených domácnostiach, a teda nemá fyzický priestor na učenie.

Analytici poznamenali, že poskytovanie stravy je dôležité aj pre vzdelávanie. Uviedli, že hlad a nedostatok kvalitnej stravy negatívne vplývajú na schopnosť detí učiť sa.

Posilnenie rôznych foriem

„Podľa odhadov z roku 2018 môže byť pre takmer 110-tisíc detí potrebné zabezpečiť školské stravovanie; v súčasnej dobe, kedy mnoho rodičov poberá kvôli uzavretiu prevádzok znížený plat či ošetrovné, alebo mnoho z nich prišlo o prácu, môže byť tento počet detí ešte vyšší,“ upozornili.

Navrhujú preto posilniť rôzne formy dištančného vzdelávania. Napríklad zabezpečiť pri online výučbe bezplatné pripojenie na internet či zapožičať potrebné zariadenia žiakom.

Televízne vzdelávacie vysielanie by sa mohlo prepojiť s ďalšími formami dištančného vzdelávania. Doplniť by sa podľa odborníkov mohlo aj o vysielanie pre žiakov z národnostných menšín.

Možnosti skvalitnenia dištančného vzdelávania vidia aj v podporení a posilnení poštového a telefonického spojenia medzi školou a žiakmi.

Školy zatvorené do odvolania

Pre deti, ktorým podmienky neumožňujú vzdelávať sa dištančne, je zároveň potrebné zvážiť možnosti prezenčnej výučby za dodržiavania adekvátnych podmienok sociálneho dištancovania ako napríklad vo Veľkej Británii.

Analytici tiež odporúčajú zabezpečiť starostlivosť o deti vo veku od dvoch do desať rokov pre vybrané skupiny rodičov, ktorí sa z dôvodu výkonu svojho povolania o ne sami starať nemôžu (napríklad policajti či zdravotníci, pozn. SITA). Vláda by podľa nich mohla vymedziť profesie, ktoré by mali na takúto podporu nárok.

Školy sú momentálne zatvorené do odvolania a výučba sa uskutočňuje dištančnou formou. Od 12. marca platí na Slovensku pre koronavírus mimoriadna situácia.

Vláda SR tiež pristúpila k vyhláseniu núdzového stavu pre celý sektor zdravotníctva a sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť. Zaviedla sa tiež povinnosť nosiť rúško všade mimo svojej domácnosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR