Ministerstvo obhajuje testovanie kloktaním, komoru učiteľov ubezpečuje o bezpečnosti odberu vzorky

Ministerstvo školstva ponúklo základným školám a ich zriaďovateľom možnosť testovania kloktaním. Foto: www.facebook.com

Testovanie formou výplachu ústnej dutiny je presné a menej invazívne ako antigénové testy. Pre agentúru SITA to uviedol odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Dodal, že odber vzorky je bezpečný a jednoduchý, a tak ho zvládne aj žiak.

Na odobratie preto stačí dohľad zamestnanca školy. Rezort tým reagoval na výzvu Slovenskej komory učiteľov (SKU), ktorá žiadala, aby bol návrat detí do škôl zameraný najmä na bezpečnosť všetkých účastníkov.

Testovanie je dobrovoľné

Ministerstvo školstva ponúklo základným školám a ich zriaďovateľom možnosť testovania kloktaním, najmä pre žiakov druhého stupňa základných škôl. Táto ponuka podľa rezortu vznikla z jeho dlhodobého úsilia o čo najskorší návrat čo najväčšieho počtu žiakov k prezenčnej forme vzdelávania a o vytvorenie bezpečného prostredia na školách a v školských zariadeniach.

Viac o téme: Koronavírus

Ministerstvo doplnilo, že testovanie je dobrovoľné a žiak môže byť naďalej testovaný aj antigénovými testami, napríklad v mobilných odberových miestach, a tak preukazovať platný výsledok testu.

Komora vyzdvihla návrat detí

Komora učiteľov v utorok 13. apríla vyzdvihla pripravovaný návrat žiakov do škôl a školských zariadení. Vyjadrila však znepokojenie zo snahy preniesť testovanie žiakov na zamestnancov škôl. „Škola ako organizácia nie je zriadená za účelom poskytovania služby spojenej so zdravotníckymi úkonmi. Domnievame sa, že jej zamestnanci nemôžu takéto úkony legálne vykonávať bez toho, aby porušili zákony SR,“ ozrejmila SKU svoje stanovisko.

Komora dodala, že zamestnanci škôl a školských zariadení nemajú žiadnu právnu ochranu pri prípadnom prenose nákazy pri testovaní či pri manipulácii s biologicky kontaminovanou vzorkou. Keďže zamestnanec školy nie je zákonným zástupcom žiaka, nemal by mu podľa SKU asistovať pri odbere biologickej vzorky.

Dostanú ochranné rukavice

Rezort školstva vysvetlil, že počet pozitívnych prípadov za celé obdobie testovania formou výplachu ústnej dutiny zatiaľ nepresiahol 0,2 percenta.

„Pre čo najvyššiu bezpečnosť pracovníkov škôl pri dohľade však ministerstvo školstva požiadalo Správu štátnych hmotných rezerv o poskytnutie pol milióna párov rukavíc, 10-tisíc štítov a 275-tisíc respirátorov, ktoré bude možné využiť na zabezpečenie kloktacích testov,“ objasnilo ministerstvo. Školy, ktoré prejavili o tento druh testovania záujem, dostanú ochranné pomôcky štandardnou cestou cez okresné úrady.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSKU Slovenská komora učiteľov