Ministerstvo školstva chce umožniť pri zmene mena vydávať nové maturitné vysvedčenie či výučný list

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

Pri zmene mena alebo priezviska by po novom mohol občan požiadať aj o vystavenie maturitného vysvedčenia či výučného listu s aktuálnymi údajmi. Uviedlo to Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR v návrhu novely školského zákona, ktorá je vo fáze vyhodnotenia medzirezortného pripomienkového konania.

V súvislosti s pripravovanou zmenou však minister školstva Branislav Gröhling (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti upozornil, že v spoločnosti rezonuje zlé pochopenie uvedeného návrhu. Rázne preto odmietol spájanie novely výlučne s transrodovými ľuďmi či s akoukoľvek ideológiou.

Obava z prenikania ideológie do škôl

Ako zdôraznil, táto možnosť je v súčasnosti ukotvená aj v ostatných zákonoch. Mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vo svojom stanovisku uvedenú úpravu školského zákona odmieta s tým, že jej prijatie môže prispieť k „uľahčeniu prenikania ideológie do škôl“. Takúto zmenu hnutie kritizovalo aj v roku 2018, keď bola zavedená pri vysokých školách.

Odbor komunikácie ministerstva školstva pre agentúru SITA uviedol, že neeviduje štatistiky o tom, koľko ľudí žiada o vydanie nového výučného listu či maturitného vysvedčenia, keďže to nespadá priamo do ich kompetencií. Žiadosti totiž prijímajú konkrétne školy. „Vieme len, že takýchto prípadov je pár ročne,“ odpovedalo ministerstvo. V tejto súvislosti však zdôraznilo, že zmena mena môže nastať aj v prípade osvojenia si detí rodičmi, pri zmene zahraničného mena na jeho slovenskú podobu, ale aj pri zmene pohlavia. V navrhovanej legislatívnej úprave ide teda o aktualizáciu zastaraného zákona, ktorý nereflektuje zmenu mena občana zapísanú na dokladoch totožnosti.

O zmene mena rozhoduje matrika

Vydávanie nových dokladov pri zmene mena a priezviska je dnes ukotvené v zákone o vysokých školách, o mene a priezvisku či v zákone o rodnom čísle. Pri zmene mena či pohlavia je občan povinný požiadať o vydanie nových dokladov, teda o nový občiansky a vodičský preukaz, pas alebo rodný list. Zmena školského zákona by tak prípadným záujemcom umožnila žiadať aj o nový výučný list či maturitné vysvedčenie. Rezort chce podľa odboru komunikácie touto zmenou legislatívne upraviť vydanie aktualizovaného dokladu.

O zmene mena či priezviska navyše nerozhoduje rezort školstva, ale matrika. Pri zmene pohlavia o tom rozhoduje lekársky posudok. V tomto prípade by iba po zmene mena či priezviska nasledovalo vydanie dokladu,“ vysvetlil minister.

Maturitné vysvedčenie či výučný list sú potvrdením o dosiahnutí stupňa stredného vzdelania, a to buď nižšieho odborného, stredného odborného, úplného stredného všeobecného alebo úplného stredného odborného vzdelanie. Občania tieto doklady potrebujú napríklad pri nástupe do zamestnania, pri žiadosti o štúdium na vysokej škole či pri žiadosti o priznanie starobného dôchodku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieSaS Sloboda a Solidarita