Ministerstvo školstva chce zo svojho rozpočtu zaistiť školám psychológov

Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

Ministerstvo školstva chce zo svojho rozpočtu zabezpečiť školských psychológov. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR Branislav Gröhling (SaS).

Z rozpočtu rezortu plánuje podporiť napríklad aj príspevok na digitalizáciu či pozíciu správcu siete. Školskí psychológovia sú v súčasnosti platení najmä cez projekty z Európskej únie.

Stovka nových psychológov

Cieľom ministerstva je zamerať sa na prevenciu šikany, rizikového správania, ale aj na prácu so žiakmi s poruchami učenia či zdravotným znevýhodnením.

Gröhling priblížil, že v budúcom roku počítajú so stovkou nových psychológov. Dodal, že nasledujúce roky by sa ich počet mohol pravidelne zvyšovať o zhruba 70 psychológov, pričom vychádzajú z reálneho počtu absolventov a ich záujmu pracovať v školstve.

„Nevieme skokovo navýšiť počet psychológov a dostať ich na každú jednu školu,“ poznamenal minister. Doplnil, že spočiatku by mohol jeden psychológ poskytovať poradenstvo aj okolitým školám.

Digitalizácia školstva

Rezort chce z rozpočtu podporiť aj digitalizáciu, a to najmä pre druhý stupeň základných škôl a následne pre stredné školy.

Postupne plánuje zaistiť digitálne technológie nielen pre žiakov, ale aj učiteľov a podporiť tak ich digitálne zručnosti a gramotnosť. Finančne zabezpečiť plánuje aj pozíciu správcov siete, ktorá by mala byť pre plánované zmeny na školách potrebnejšia.

„Školstvo chceme digitalizovať, odstrániť byrokraciu a chceme čoraz viac využívať elektronické maturity či overovanie vedomostí. Toto všetko by postupne mohli na školách zabezpečovať správcovia siete,“ priblížil minister.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR