Ministerstvo školstva zriaďuje expertnú skupinu zloženú z odborníkov na duševné zdravie

Foto: ilustračné, Getty images

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zriaďuje expertnú skupinu odborníkov na duševné zdravie. Informoval o tom jeho odbor komunikácie a marketingu v tlačovej správe.

Ako dodalo, adresná pomoc učiteľom, rodičom a deťom je aj jednou z jeho iniciatív. Cieľom bude priniesť systémové riešenia v oblasti psychickej podpory.

Dôležité je nastavenie systému

Štátna tajomníčka pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová zároveň ocenila, že Ministerstvo zdravotníctva SR spustilo tento mesiac Národnú linku na podporu duševného zdravia.

Podľa nej je veľmi dôležité nastaviť systém podpory pre ľudí, ktorí zažívali počas pandémie krízové situácie.

Jedným zo systémových riešení ministerstva školstva v oblasti psychickej podpory by mohli byť špeciálne rodičovské združenia a triednické hodiny, na ktorých by sa zúčastnil aj psychológ z poradenského zariadenia alebo inkluzívneho tímu školy.

Poskytol by odbornú pomoc a tiež podporu, napríklad pri témach sociálnej izolácie či dištančného vzdelávania.

Vznikla krízová linka aj poradňa

„Diskutujeme o rôznych variantoch tak, aby sme pomoc čo najadresnejšie nasmerovali. Veľkou výzvou je pre nás aj zabezpečenie podpory pre učiteľov. Uplynulý školský rok bol pre nich mimoriadne náročný,“ priblížila Síthová.

Počas minulého školského roka vzniklo niekoľko podporných mechanizmov, napríklad krízová linka pre učiteľov v rámci memoranda o spolupráci medzi Metodicko-pedagogickým centrom (MPC) a internetovou poradňou pre mladých ľudí (IPčko).

Minulý rok zorganizovali Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) a Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) sériu podporných webinárov zameraných na psychickú podporu v krízovej situácii. Téme šikany sa venuje ministerstvo školstva spolu s Nadáciou Markíza.

Posilnili podporné profesie

Rezort zároveň posilnil aj podporné profesie na školách. Dosiaľ na asistentov a inkluzívne tímy vyčlenil 174,5 milióna eur zo zdrojov Európskej únie a ďalších 210 miliónov eur plánuje rozdeliť z Plánu obnovy a odolnosti Slovenska.

„Čoraz viac je citeľnejšia polarizácia spoločnosti. Je veľmi dôležité pomenovať, že sme všetci na jednej lodi a so vzájomnou podporou a pomocou zvládneme náročné obdobia jednoduchšie,“ uzavrela Síthová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Svetlana Síthová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR