Materské školy dostanú "prvú pomoc", ministerstvo im poskytne desiatky miliónov eur

V Slovenskom Grobe pribudne materská škola. Foto: ilustračné, SITA/BSK
  • aktualizované 28. apríla, 14:53

Z ministerstva školstva sa presunie 90 miliónov eur na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR na „prvú pomoc“ materským školám. Uviedol to v utorok na tlačovej konferencii minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).

Komplikované vyučovanie na diaľku

Podotkol, že pri materských školách sa komplikovane zavádza vyučovanie na diaľku a učitelia tak majú znížený plat. Dodal, že Slovensko potrebuje materské školy, ich učiteľov a kapacity.

Na vláde ministri schválili v rámci návrhu podpredsedníčky vlády pre investície a informatizáciu Veroniky Remišovej (Za ľudí) materiál, v ktorom bol zahrnutý aj projekt na podporu stabilizácie siete materských škôl.

Mal by zabezpečiť aj udržanie pracovných miest pre materské školy a kvalifikovanej sily v materských školách, pedagogických a nepedagogických zamestnancov. Na podporu škôlok sa presunie 90 miliónov eur z Operačného programu Ľudské zdroje z osi Vzdelávanie na os Zamestnanosť.

Hrozí zatváranie škôlok a prepúšťanie

Gröhling na tlačovej konferencii podotkol, že vyučovanie na diaľku pre deti pod päť rokov je takmer nemožné a zriaďovatelia tak pristupujú k znižovaniu platov učiteľov a zamestnancov v materských školách.

Uviedol, že pokiaľ bude zlá ekonomická situácia pretrvávať, môže to viesť ešte k radikálnejším krokom, akými sú prepúšťanie zamestnancov materských škôl či prípadne zatváranie škôlok.

„Nechceme dovoliť, aby žiadna materská škola skončila. Potrebujeme, naozaj, aby od prvej chvíle, kedy to bude možné, boli materské školy pripravené na akúkoľvek obmedzenú prevádzku za, samozrejme, veľmi prísnych opatrení, aby sa rodičia mohli vrátiť do práce,“ povedal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav Gröhling
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRMŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR