Na povinné škôlky chýbajú peniaze, združenie miest a obcí podá podnet na ústavný súd

Foto: ilustračné, Getty Images


Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) podá podnet na Ústavný súd SR proti novele školského zákona, ktorou sa zavádza povinná predškolská dochádzka pre päťročné deti. Informoval o tom dnes na tlačovej besede v Bratislave tajomník rady expertov Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Podľa neho zmena odporuje Ústave SR a Európskej charte miestnej samosprávy.

Povinnosť bez finančného krytia

„Keďže európska charta je na úrovni ústavy a ústavných zákonov, tak porušujeme záväzok, ktorý sme prijali práve preto, aby sme splnili jedno z kritérií vstupu do Európskej únie,“ tvrdil. Kaliňák si myslí, že by bolo treba novelu zmeniť celú, lebo je tam veľa nezrovnalostí.

Aj ústava, aj európska charta podľa Kaliňáka hovoria, že nie je možné presunúť povinnosti bez finančného krytia a v tomto prípade ide o povinnosť bez akéhokoľvek finančného krytia. „Rezort školstva to avizuje tým, že sú eurofondy, z ktorých môžu mestá a obce čerpať. Keby však boli eurofondy taká spása, tak čerpanie nie je na úrovni 23 percent, ale je vysoké na 80 alebo 90 percent,“ podotkol.

Zákon sa podľa neho nedá vykonať ani technicky. „Zákon hovorí o tom, že dieťa bude mať preplácané cestovné. Ale päťročné dieťa samo v autobuse nepôjde, kto preplatí cestovné rodičom?“ pýta sa Kaliňak.

Čaputovú žiadali o nepodpísanie

Dodáva, že zákonom sú povinnosti definované ku vzťahu ku kmeňovej materskej škole a zákon nehovorí, ktorá je kmeňová škola. Štát podľa neho na to nemyslel.

Opatrenia týkajúce sa povinných škôlok nadobudnú účinnosť 1. januára 2021. Združenie miest a obcí už žiadalo poslancov národnej rady o neschválenie novely, takisto prezidentku Zuzanu Čaputovú o nepodpísanie.

Novelu napriek tomu parlament schválil na konci júna tohto roka a dokument získal aj podpis prezidentky. Podnet chce ZMOS podať v najbližších týždňoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michal KaliňákZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska